Dr. Figen Ökten

İkimizde de sorun yok ama hamile kalamıyorum!

21 Haziran 2020 Pazar 10:57 | Son Güncelleme: 21 Haziran 2020 Pazar 11:03

SORU: Ben 30 yaşında, 4 yaşında bir kızı olan anneyim. İki yıl spiralle ko- runduktan sonra 13 ay önce çıkardım. Spiralin çıkmasıyla adet düzensizliğim başladı. Benim tüplerim açık, eşimin spermleri normal. Yumurtlama normal. Ama ben neden gebe kalamıyorum?

CEVAP: Spirali çıkardıktan sonra herhangi bir sorun yoksa birkaç ay içinde gebe kalmanız gerekirdi. Eğer spiralden sonra çekilmiş rahim filminiz, eşinize ait yeni spermiyogram ve size ait bir yumurtlama takibi yoksa öncelikle bunların tamamlanması eğer bunlarla ilgili bir sorun yoksa aşılama ve tüp bebeğin nedeni belirlenememiş kısırlık gerekçesiyle uygulanması düşünülebilir.

Sabah bulantıları yaşar oldum!

SORU: Merhaba hocam, adet düzensizliğim olduğundan dolayı doktor bana bir doğum kontrol hapı verdi ve şu an onu kullanıyorum. En son geçen hafta regl oldum. Ama son bir aydır aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah bulantıları yaşıyorum. Önceden severek yediğim yiyeceklerden şimdi iğrenir hale geldim. Hamile olma olasılığım nedir?

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin belirtileri hamileliğe yormak için doğum kontrol hapı kullanmıyor olman gerekirdi. Sanırım yakınmaların bir enfeksiyon ya da sindirim sistemine ait sorunlardan kaynaklanıyor. Yine de ilacını düzensiz kullanma olasılığına karşı gebelik testlerini yaptırman aydınlatıcı olacaktır.

Seyrek boşalmak, erken boşalma nedeni olabilir mi?

SORU: 30 yaşındayım. Cinsel bir partnerim yok. Açıkçası biraz seyrek boşalma yaşıyorum. Seyrek boşalma erken boşalma nedeni kabul edilebilir mi?

cevap: Değerli okurum, direk bir ilişki olmamakla beraber, düzenli cinsel ilişkileri olmayan kişilerin, ilişki esnasında erken boşalma problemi ile karşılaşması daha sık rastlanan bir durum olabilir. Ben- ce nadir ilişkiye girildiğinde de olsa erken boşalma varsa tedavi etmek gerekir.

Smear testini herkesin yaptırması şart mı?

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben smear test nedir bilmiyorum. Bir arka- daşım yaptırmış ondan duydum. Ben şimdiye kadar hiç yaptırmadım. Herke- sin mutlaka yaptırması gerekiyor mu?

CEVAP: Değerli okurum, smear testi cinsel aktivitesi olan ve doğurganlık döneminde bulunan tüm kadınların en az yılda bir kere yaptırması gereken bir testtir. Bu test ile rahim ağzı ve geçiş bölgesinden döküntü hücreleri özel bir boya ile boyanarak hücre yapısı ve olası habis değişiklikler, hormonal durum ve enfeksiyon varlığı gösterilebilir.

Hamile kalırsam nelere dikkat etmem gerekir?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım, ben yumurtlama tedavisi görüyorum. Gebelik oluştuğunda nelere dikkat etmek gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, yumurtlama tedavisi ve aşılama yoluyla sağlanan gebeliklerin özellikle 3-4 ayda daha sıkı takibi gerekir. Bu tür tedavilerde çoğul gebelik olasılığı da yüksektir. Ayrıca gebeliği kolaylaştıran bu tür tedavilerde düşük olasılığının da arttığı bilinmektedir. Bu nedenle gerek muayene ve ultrason gerekse hormon ve diğer ilaçlarla gebelik takviyesi uygulanmalıdır.