Dr. Figen Ökten

Göğüslerim küçük diye sanki kocam beni istemiyor!

22 Haziran 2020 Pazartesi 20:44 | Son Güncelleme: 22 Haziran 2020 Pazartesi 20:46

SORU: Merhaba Figen Hanım. Ben 6 aylık evli bir bayanım. 24 yaşındayım. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz gece bana “Senin göğüslerin bu kadar küçük müydü? Sütyenlerle beni kandırdın” dedi. Sevgili olduğumuz zamanlardaki gibi sanki benimle olmaktan artık zevk almıyor. Onu kandırdığımı düşünüyor... Bir türlü beni dinlemiyor. Acaba gidip silikon mu taktırsam ne yapsam. Lütfen bana bir yol gösterin...

CEVAP: Değerli okurum, öncelikle bu senin bedenin. Eminim eşine evlenmeden önce “Benim çok büyük göğüslerim var” dememişsindir. Bu dönemde herkes destekli sütyen takıyor... Bence bu duruma kafayı fazla takma. Bu kocanın takıntısı... Onunla konuşmaya çalış ve rahatsız olduğun şeyleri ona anlat. Eğer silikon taktırmak da seni mutlu edecekse bu yönteme de başvura- bilirsin. Ama sırf kocan için böyle bir yola başvurmanı pek de tavsiye etmem.

İdrar yaparken akıntı oluyor!

SORU: 1 hafta önce bir cinsel ilişkim oldu. Birkaç gündür idrar yaparken ağrım var, penisimden de akıntı geliyor. Ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, özellikle korunmasız cinsel ilişkilerden sonra bu tür şikayetler olabilir. Cinsel yolla bulaşan mik- ropların yaptığı hastalığa “üretrit” denir. Penisten akıntı ve yanma tipik yakınmalar- dır. Mutlaka bir ürologa muayene olmalısın.

Nasıl kalınlaştırabilirim?

SORU: Benim sorunum penisimi kalınlaş- tırmak ve biraz daha büyütmek. Bunu nasıl yapabilirim? Kendime zarar vermeden, sizden bilgi alarak yapmak istiyorum, bunun için yapılacak muhakkak bir şey vardır değil mi?

CEVAP: Değerli okurum, erkekler penis boylarının kısalığı ve inceliği konusunda bazen tereddüde düşebilirler. Herkesin kendi bedeniyle doğru orantılı penis boyu vardır. Patalojik bir anormallik söz konusu olup olmadığını, bir üroloji uzmanına danıştıktan sonra öğrenmeli ve ameliyata karar verilirse olumlu ve riskli taraflarını yine doktorundan öğrenmelisin.

Aşırı heyecandan mı oldu?

SORU: Hayatımda ilk kez bir ilişkiye girecektim ama maalesef iktidarsızlık yaşadım. Acaba bunun nedeni aşırı heyecan ola- bilir mi? Bunu nasıl bastırabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez ilişkiye giren erkeklerde strese bağlı ereksiyon kusuru görülebilir. Başarısız olma korkusu bunun temel nedenidir. Bu kolayca halledilebilecek bir konudur, devam ederse psikolog ile konuşman gerekir.

Söylediğim sözler işe yaramıyor!

SORU: Evleneli bir yıl oldu ancak hala cin- sel ilişkiyi giremedik. Eşimle uzun zamandır tanışıyoruz aynı zamanda da iş arkadaşıyız. Eşim korkuyor. Her şey çok güzel, o ana gelince her şey bitiyor. Kendisiyle konuşuyo- rum, güzel sözler söylüyorum. Yine bir deği- şiklik olmuyor. Bir zaman sonra ailelerimiz “çocuk istiyoruz” şeklinde bizi sıkıştıracak- lar. Bu korkusunu nasıl yenebiliriz?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkiye girme korkusu daha çok psikologların yardımcı olacağı bir alandır. Tıbbi ismi ‘vaginismus’ olarak geçen bu durum, geleneksel toplumlarda daha sık görülmektedir. Böyle durumlarda eşler kendilerine bir süre tanı- malıdır. Ama bu süre uzamaya başladıkça aralarındaki sevgi ve saygı azalabilmekte, tartışmalar, suçlamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum evliliğin ve ilişkilerin sonunu getirebilir. Birbirine kızan iki insan güzel bir cinsellik yaşayamaz. Cinsel ilişkiye girememe eşin elinde olan bir durum değil, isteyerek ve bilerek yaptığı bir durum değil. Cinsellik ne kadar fiziksel bir ilişki olursa olsun, psikolo- jik tarafı ağır basar. Cinsel ilişkiye girememe sorununu çözümü için ilişki yıpranmadan psikolojik destek alınmalıdır.