Dr. Figen Ökten

Eşimden artık çok tiksiniyorum!

17 Haziran 2020 Çarşamba 18:28 | Son Güncelleme: 17 Haziran 2020 Çarşamba 18:31

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. Ben 30 yaşında bir bayanım. 5 yıllık evliyim. Başta eşim kendine çok bakan temiz pak bir adamdı. Ama son zamanlarda ağzı çok kokuyor... Kokuyu duyduğumda midem bulanıyor. Hele yatakta beni öpmeye çalışınca sinirlerim bozuluyor ve kaçmaya çalııyorum. Bu sorun aramızdaki bütün her şeyi alıp götürdü. Artık yatağa girmek bile istemiyorum. Yüz- yüze konuşmak bir kabus oldu. Ondan çok tiksiniyorum ve sevişmek istemiyorum. Ama eşimi de çok seviyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun...

CEVAP: Değerli okurum, öncelikle eşinle bu durumu konuşmanı öneririm. Eğer karşılıklı konuşursanız eşin bu durumu anlayacak ve özellikle de yatağa girerken dişlerini fırçalayacaktır. Fakat fırçaladığı halde koku devam ediyorsa aslında bir sağlık sorun olabilir. O zamanda bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneririm. Geçmiş olsun...

Belimde ağrı oluyor...

SORU: Saygılar doktor hanım, yazılarınızı her gün takip ediyorum. Bundan yaklaşık 3 ay önce zorunluluk nedeniyle bir kürtaj geçirdim. Ancak kürtajdan sonra belimde şiddetli bir ağrı olmaya başladı. Her adet döneminde bu ağrıyı hissediyorum. Acaba kürtajla mı alakalı?

CEVAP: Değerli okurum, kürtaj sonrası ağrı genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir. Ayrıca tamamen tesadüfen bu dönemde bir kist ya da yeni gelişmiş enfeksiyona bağlı ağrı duyuyor olabilirsin. Bunların dışında adele ve ekleme, bağırsak ve idrar yollarına bağlı olarak da bel ağrısı olabilir. Bir jinekologa başvurman yerinde olur.

Kaşıntımın sebebi alerji olabilir mi?

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. Ben 27 yaşında bir bayanım. Bir süredir vajina bölgemde bir kaşıntı var. Herhangi bir kızarıklık yok ama sürekli kaşıntı var. Sizce ne olabilir? Çamaşırlara karşı bir alerji olabilir mi? Şimdiden teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, kaşıntı alerji sonucu olabilir. Kullandığın şampuan, vücut temizlik ürünlerini yeniden gözden geçir. Terliysen kurulayarak çamaşır değiştirmeye, çamaşır yıkarken deterjan yerine beyaz sabun ya da tozu kullanmaya özen göster. Ardından akıntıda gelişirse bir enfeksiyon habercisi olabilir. Bir jinekologa görünmende fayda olacağını düşünüyorum.

Kalbime zararlı mı?

SORU: Merhabalar doktor hanım. Benim sorum şu; erkeklerde aşırı kendini tatmin etmenin kalbe veya bir başka yere zararı var mı? Günde kaç kez kendimizi tatmin etmemizi önerirsiniz? Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, kendini tatmin etmek cinsel tatmin amaçlı yapıldığı için; önerebileceğim standart bir sayısı yok. Ayrıca kendini tatmin etmek kalbe, beyine, karaciğere ya da vücudun başka bir bölümüne herhangi bir zararı yoktur.

Gece gündüz seks yapmak psikolojisini düzeltiyormuş!

SORU: Doktor hanım, 1 yıldır evli bir erkeğim. Benim şikayetim eşimin, gece beraber olsak da, eve her gittiğimde seks istemesi. Sık sık cinsel ilişkiye girmenin psikolojisini olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Siz ne dersiniz acaba?

CEVAP: Pek yanıldığını söyleyemem değerli okurum, ancak cinsellik karşılıklı uyum içinde olduğunda yani, istek sıklığı benzerse. Cinsel ilişki ile beraber beyinde endorfin salınmakta, bu hormonda tüm vücutta rahatlama, gevşeme hatta acı eşiğinde yükselme bile olmaktadır. Eşinin de bunu fark ettiği ortada, ancak tek mutluluk kaynağı olarak cinselliği tespit etmek daha sonra başka sorunları çağırabilir.