Dr. Figen Ökten

Eşim üstüme boşaldı!..

13 Eylül 2019 Cuma 17:50 | Son Güncelleme: 13 Eylül 2019 Cuma 17:51

Penisim çok küçük!

SORU: 18 yaşında bir gencim, penisim çok küçük, ereksiyon sırasında 9-10 cm. İleride cinsel hayatta sorun yaşar mıyım?

CEVAP: Değerli okurum, 16-18 yaş grubunda ereksiyon halinde olmadan beklenen penis uzunluğu yaklaşık 9-11 cm’dir. Ereksiyon olmadan penis uzunluğu bu değerlerin altında ise bunun nedenlerinin araştırılması gereklidir. Penis boyutu dışında hormonal bozukluğu düşündürecek diğer bulgular değerlendirilmelidir. Özellikle hormonal bir eksiklik olup olmadığının araştırılması gereklidir. Eğer böyle bir problem bulunur ise hormonal tedavi başlamak gerekebilir.

Orgazmla gelen meninin kıvamı nasıl olmalı?

SORU: İlişkide orgazm sırasında oluşan meninin süt kıvamında mı olması gerekiyor? Şeffaf ve akıcı olması sperm kalitesinin düşük olduğunu mu gösterir? cevap : Değerli okurum, meninin rengi opak-beyazdır. Ancak uzun süre boşalma gerçekleşmediğinde menide saydamlaşma olabilir, her zaman sperm kalitesinin düştüğünü göstermez. En iyi yöntem bir spermiogram yapılmasıdır.

Eşim üstüme boşaldı!..

SORU: Eşimle geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz. Acaba hamile kalma ihtimalim var mı? Ayrıca geçenlerde üstüme boşaldı. Hemen yıkandım ama yine de korkuyorum. Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler...

CEVAP : Değerli okurum, geri çekilme yöntemiyle korunma yüzde yüz başarılı bir yöntem değildir. Çünkü tam bir boşalma öncesi penisten akan kayganlaştırıcı sıvıda prostatta olgunlaşmış canlı sperm hücreleri bulunabilir. Aynı şekilde yumurtlama döneminde de üste boşalma sırasında vajene kaçabilecek canlı spermlerle de gebe kalma olasılığı vardır.

Bütün belirtiler uyuyor, bu yaşta olur mu?

SORU: 33 yaşındayım. Sık idrara çıkıyorum, mesane tam boşalmıyor hissi var. Kısacası şimdiye kadar okuduğum tüm prostat büyümesi kriterleri var ama bu yaşta prostat olur mu?

CEVAP : Değerli okurum, senin yaşında bu yakınmaların prostat büyümesine bağlı olma olasılığı düşük, ancak aynı yakınmaları yapabilecek başka ürolojik rahatsızlıklar vardır. Üroloji hekimine muayene olunuz.

Bu tür yumurtalık tipi bozukluğa sebep olur mu?

SORU: Doktor hanım, bir süre önce gittiğim doktorda polikistik over yapıda yumurtalıklarım olduğu söylendi. Bu arada ben hiç doğum yapmadım. Acaba bunlar yumurtlama bozukluğu da yapar mı? Bu konuda nasıl tetkikler yapılmalı?

CEVAP: Değerli okurum, polikistik over adet düzensizliği, tüylenme ve kilo artışının yanı sıra önemli bir yumurtlama bozukluğu nedeni olarak kabul edilir. Adet başında yapılacak hormon testleri ve seri ultrasonografik yumurtlama izlemeleriyle tanı konulabilir.

Anüsümden kan geldi!

SORU: Merhaba doktor hanım, büyük tuvaletimi yaparken yaklaşık 3 ay önce anüsümden kan geldi ve şimdi yara oldu. Tuvaletimi yapmakta zorlanıyorum. Neden acaba? Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun makattan kan gelme olayı genel cerrahi uzmanını ilgilendiren bir sorundur. Bu hemoroide (basur) bağlı olabileceği gibi başka nedenleri de olabilir. Bir uzmana muayene olmalısın.