Dr. Figen Ökten

Eşim bu aralar çok durgun!

09 Temmuz 2020 Perşembe 17:10 | Son Güncelleme: 09 Temmuz 2020 Perşembe 17:10

SORU: Merhabalar Figen Hanım. 5 yıllık evli bayanım. Eşim son günlerde bana karşı soğuk duruyor. Eskiden cinsellik konusunda son derece aktif olan eşimin son günlerdeki bu durgunluğuna anlam veremiyorum. Acaba hayatında biri mi var?

CEVAP: Değerli okurum, kadınların bazen sezgileri doğru çıkabilir. Eşinle, uygun bir zamanda bu konuyu konuşmalısın ancak bunu yaparken direkt “Ben senin hayatında biri olduğundan şüpheleniyorum” şeklinde lafa girmek yerine “Son günlerde seni biraz farklı görüyorum, işlerinde bir sorun mu var?’’ şeklinde konuya gir. Eğer bunun olmadığını söylüyorsa o zaman kızmadan sakin bir tavırla hayatında biri olup olmadığını sor. “Ne yapacağımızı konuşabiliriz?’’ şeklinde onu konuşmaya davet et. Duygularını anlattığında o da “Benim takip etmedi, aileye konuyu yansıtmadı, direkt bana sordu’’ diyerek sana karşı bir güven ve saygı duyacaktır. “Evet hayatımda biri var” derse o zaman karşılıklı oturup konuşmalısın, eğer yok derse sen de bu düşüncelere neden kapıldığını açıklarsın, rahatsız olduğun konuyu aktarır, beklentini söylersin. Zaten senin beklentilerine cevap verip vermemesi gerçeği net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Üzüntü neden olur mu?

SORU: Merhabalar ben kız arkadaşım- la ilişkiye gireceğimiz bazı zamanlarda konsantre olamıyor ve ereksiyon sorunu yaşıyorum. Son zamanlarda yaşadığım bazı üzüntüler buna neden olmuş olabilir mi?

CEVAP: Olabilir değerli okurum. Böyle durumlarda kişi kendi performansı hakkında korkuya kapılabilir, endişe duyabilir. Ancak acele etmek de doğru değil Öncelikle kendine 15 gün ile 1.5 ay arası bir zaman ver. Eğer bu durum ortadan kalkmıyor, artarak devam ediyorsa bir uzman psikologdan yardım al.

Tatmin etmek spermi azaltır mı?

SORU: Ben 18 yaşındayım. Günde 1 kez kendimi tatmin ediyorum ve bundan dolayı sperm miktarının azalmasından korkuyorum. Bunu nasıl azaltabilirim?

CEVAP: Sevgili küçüğüm, kendini tatmin etmenin zararı yok. Sık yapmakla ne sperm sayısı azalır ne de ereksiyonda bir kusur oluşur. Genç erkeklerde her gün ereksiyon olma ve boşalma kapasitesi vardır, senin yaşında her gün 1 kez yapmak normaldir.

AIDS mi kaptım acaba?

SORU: İyi günler doktor hanım. Çok büyük bir korkum var ve bu korku beni yiyip bitiriyor. Ben 3-4 gün önce yabancı uyruklu bir hanımla ilişkim oldu. Arka- daşlarım korunmadığım için AIDS kapma ihtimalim olduğunu söyleyerek psikolojimi bozuyorlar. AIDS kapma ihtimalim nedir? Bu hastalığa ait test yaptırabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, AIDS bulaşması için bu virüsün ilişkide bulunduğun kişide bulunması gerekli. AIDS taşıyan bir kişi ile ilişkiye girilmesi hastalığın kesin geçeceği anlamına gelmez. Cinsel organında yara ve bağışıklık sistemin sağlıklı ise geçme olasılığı azdır. Ancak bu tür tedavisi şu an bulunmamış hastalıklar çok ciddi hayati sorunlara neden olabileceğinden, şüpheli ilişkilerde mutlaka prezervatif kullan. İntaniye hastalıkları uzmanları ile görüşerek test yaptırabilirsin.

Hormon ilaçlarını ne kadar daha kullanmalıyım?

SORU: Yaklaşık 2 yıldır hormon ilaçları kullanıyorum. Soruma gelince; durumum süreklilik gösterdiği için daha ne kadar bu ilaçları kullanacağımı bilmiyorum. Ancak bunlar hormon ilaçları olduğu için bu kadar uzun süre kullanmamın sakıncası olur mu? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, sorunun devam ettiği sürece hormon, kan biyokimyası, karaciğer böbrek fonksiyon testleri, kalp ve damar sistemi değerlendirilerek takip edilebilir. Doktora başvurmalısın.