Dr. Figen Ökten

Bebeğim olabilir mi?

18 Haziran 2020 Perşembe 14:54 | Son Güncelleme: 18 Haziran 2020 Perşembe 14:54

SORU: 2.5 yıllık evliyim. Daha önceden uzun süre mide ilacı ve antibiyotik kullandım. Belki bu yüzden libido azalması oldu. Libido artışı için ne önerirsiniz? Çocuk sahibi olabilir miyim?

CEVAP: Libidon düşük olsa bile ereksiyonun normal ise ve cinsel ilişkiye girebiliyorsan doğal yollarla çocuğun olabilir. Ayrıca sperm analiziniz de normal, eşinin bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekir.

Eşimden tiksiniyorum!

SORU: 38 yaşında bir bayanım. Eşim temizliğine hiç dikkat etmiyor. Çok sık banyo yapmıyor, dişlerini fırçalamıyor. Ben de doğal olarak tiksiniyorum. Acaba bu durumu nasıl düzeltebilirim?

CEVAP: Değerli okurum, cinsellikte yaşanan sorunlardan biri de aile içi iletişim problemleridir. İletişim de en önemli faktörlerden biri; açık ve net bir şekilde beklentilerin ifade edilmesidir. Cinsellikte yaşanan problemleri eşlerden birinin problemi olarak algılamamak, problemlerin çözülmesinde ilk adımdır.

Çok ağrım oluyor!

SORU: Ben nişanlı 19 yaşında bir genç kızım. Yazılarınızı takip ediyorum ve sizden bana da yardımcı olmanızı rica ediyorum. Adet öncesi ağrım çok fazla oluyor, ayakta duramayacak derecede kötü. Her ay ağrı kesici iğne vurduruyorum. Bu ağrıların başka nedenden olduğunu sanmıyorum. Doktorlar normal karşılıyor, bu ağrılar için siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP: Değerli okurum, adet öncesi sancıların adet öncesi gerginlik (PMS) denen bir tablodur. Birincil olanlarda sorunun nedeni ya bilinmez ya da hormonaldır. İkincil olan yani sonradan gelişenler ise rahime ait myom, adenomyom, yumurtalık kisti, endometrial polip, geçirilmiş genital enfeksiyon ya da operasyon sonucu gelişmiş yapışıklıklara bağlıdır. İkincil olanların nedenine göre tedavisi programlanır. Birincil olanlar ise adet döneminde ağrı kesici, iltihap sökücü, idrar söktürücü, östrojen veya yumurtlamayı baskılayıcı ilaçlar tedavi amacıyla kullanılır.

Kaşıyınca koptu, kanadı!

SORU: Bir hafta önce vajinama yakın bir bölgede elime çok minik ve 1-2 tane olan siğile benzer et beni geldi. Kaşıdım ve bir tanesi koptu kanadı. Şimdi o bölgede bir kahverengilik oluştu. Acaba ne yapmalıyım? cevap: Değerli okurum, tarif ettiğin viral enfeksiyonlardan HPV’e bağlı condilomayı düşündürüyor. Bir jinekolojik veya deri hastalıkları uzmanı lezyonu çıplak gözle ya da gerekirse biopsiyle değerlendirip kimyasal solüsyonlar, koter, lazer, cryo(dondurma) hatta büyük ise cerrahi yöntemle tedavi edebilir.