Dr. Figen Ökten

8 aydır baba olmaya çalışıyorum ama başaramadık!

03 Temmuz 2020 Cuma 19:02 | Son Güncelleme: 04 Temmuz 2020 Cumartesi 11:23

8 aydır baba olmaya çalışıyorum ama başaramadık!

SORU: Doktor hanım, 35 yaşında bir erkeğim. Yaklaşık 8 aydır baba olmaya çalışıyorum. Ancak netice alamadık. Acaba erkeklerde, sperm yeterliliği nasıl anlaşılır? Bir operasyon mu yoksa basit bir şey mi? Eşim de bir şey çıkmadı. Ben de kendime baktırmak istiyorum.

CEVAP: Değerli okurum, fertilite durumunu öğrenmek için öncelikle temel bir test olan Spermiogram (meni testi) yaptırın. Bu test için meni vereceksin, bu bir operasyon değildir. Bu test sperm sayısı, hareketi, yapısı hakkında sana bilgi verecektir. Buradan çıkacak sonuca göre ileri incelemeler yapılır.

Hepatit B nasıl bulaşır?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım, benim partnerimde bir süre önce Hepatit B çıktı. Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girdim. Acaba Hepatit B bu şekilde cinsel ilişki ile mi bulaşır? Tavsiyenizi bekliyorum.

CEVAP: Değerli okurum, Hepatit B’nin en önemli bulaşma yollarından biri cinsel ilişkidir. Bu nedenle bir enfek- siyon hastalıkları uzmanına görünerek kan tahlili yaptırman gerekir. Partnerinde Hepatit B olduğundan, eğer sana bulaş- madı ise aşılanarak korunabilirsin.

Riskli grupta mıyım?

SORU: Merhabalar Figen Hanım... Ailemde prostat kanseri var. Ben 50 yaşındayım ve kalıtsal olabilir diye korkuyorum. Acaba riskli grupta mıyım?

CEVAP: Değerli okurum, prostat kanserinde kalıtsal risk önemli bir konudur. Prostat kanserinde aile faktörü çok önemlidir, tek bir akrabasında prostat kanseri görülen bir erkekte bu risk 2.2 kat artıyor. Eğer erkeğin birden fazla akrabasında prostat kanseri öyküsü var ise risk 3.9 kat artar. Kardeşte prostat kanseri var ise bu risk daha yüksek. Bu nedenle ailede prostat kanseri öyküsü olan erkeklerin 45 yaşından itibaren prostatlarını mutlaka kontrol ettirmeleri gerekiyor. Dolayısı ile sen risk altındasın, hemen bir üroloji uzmanına görünerek prostat muayenesi olup PSA kan testi yaptırman gerekir. Ailede bu öyküsü olmayan her erkek de bu kontrollere 50 yaşında başlamalıdır.

Mutlu etmeye yeter mi?

SORU: Merhabalar doktor hanım, ben 20 yaşındayım. Henüz bir ilişkiye girmedim. Çünkü penisimin boyu 7-8 cm, bundan part- nerim mutlu olur mu? Ve çocuğum olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, penisin ereksiyon halinde iken boyu ile normal haldeki boyutu farklılık gösterir. Yaş grubuna göre penis boyu normal değerlere göre daha düşük görünüyor. Hormonal yönden bir problem olup olmadığının araştırılması gerekir. Bir üroloji uzmanına muayene olmalısın.

Kansere çevirir mi?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Ben size babam adına yazıyorum. Babam, 64 yaşında prostat büyümesi var. Ancak şöyle bir korkusu oldu; acaba bu kansere çevirir mi? Abisinde prostat kanseri görülmüş. Prostat büyümesi kansere çevirir mi? Bir de lazer tedavisinde neyi önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, ailede prostat kanseri olması riski arttırmakla beraber her zaman kanser olacak demek değildir. Prostat muayenesi, PSA, gerekirse pros- tat biyopsisi alınarak bu ayırım yapılır. İyi huylu büyüme tespit edilip operasyon gerekirse lazer ile prostat operasyonunu öneriririm. Bu yöntemin uzun dönemli sonuçlarının başarısı bilimsel olarak kanıt- lanmıştır. Operasyonda bütün büyüyen doku lazerle alınır. Düşük bir risk de olsa bu dokularda çok erken safhada kanser hücreleri görülebilir bu nedenle bu dokuların patolojiye gitmesi önemlidir.