Dr. Figen Ökten

15 santimdi 4 ayda 8 santim birden kısaldı

05 Temmuz 2020 Pazar 20:50 | Son Güncelleme: 05 Temmuz 2020 Pazar 20:50

SORU: Ben 63 yaşında, evli bir erkeğim. Şimdiye kadar cinsel ilişkide hiçbir problem olmadı. Ama 4 aydır bir sorunum var. 15 cm olan penisim 8 cm kadar kısaldı. İlişkide sertleşme oluyor fakat dik durmayıp, karnıma doğru yatıyor. Bir yıldır sağ kasığımda haftada 1-2 dakika süren bir ağrı oluyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme sorunları genellikle karşımıza organik yani fiziksel bozukluklardan çok, psikolojik sorun ve sıkıntıları takiben ikincil bir rahatsızlık veya tepki olarak karşımıza çıkmakta. Yani psikolojik kökenli travmalar sonrası sertleşme ve boşalma sorunlarına daha sık rastlamaktayız. Öncelikle elenmesi gereken fiziksel bozukluğa bağlı bir sorun olup olmadığıdır. Bu rahatsızlığının bir üroloji uzmanı tarafından fiziksel nedenleri araştırılmalı, eğer soruna yönelik bir hastalık tespit edilmezse psikolog veya psikiyatristlerle çalışılarak sıkıntının çözümü mümkün olur.

Evlenince düzelir mi?

SORU: Merhabalar Figen Hanım. Ben 18 yaşında bekar bir kızım. Benim sorunum adetimin çok geç olması, 2-3 ayda bir ve çok ağrılı oluyor. Acaba evle- nince her şey yoluna girer mi?

CEVAP: Sevgili küçüğüm, 2-3 ayda ve ağrılı adet gördüğünden bahsediyorsun. Bu ilk adetinden beri böyle mi bilmiyorum. Asıl tanı adet başında yapılacak hormon çözümlemesi ve jinekolog tarafından yapılacak ultrason ile olaya eşlik eden bir kistik oluşum ya da kitle yönünden ayırt edici olacaktır. Evet, bazı hormonal düzensizlikler evlenmekle ve düzenli cinsel ilişki sonrası yoluna girebiliyor.

Kadınlarda tüplerin tıkalı olması nasıl anlaşılır?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım, acaba kadınlarda tüplerin tıkalı olması nasıl anlaşılır? Bunun için ultrason muayenesi mi gerekir? Hamile kalmaya çalı- şıyorum ancak 5 aydır sonuç alamadık, tüplerden kaynaklanıyor olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, hamile kalmak için eşin spermi normal, hanımın yumurtlaması mevcut ve kanalların açık olması gerekir. Eğer diğerlerinde sorun yoksa kanallara bakmak gerekir. Bu amaçla ultrason ile histeroultrasonografi, histerosolginografi, histereskopi ve daha olmazsa Laporoskopi (son ikisi operasyondur) uygulanabilir.

Kayganlaştırıcılar zararlı mı?

SORU: Eşimle seks sırasında tam olarak ıslanamıyorum. Çocuk istiyoruz eğer kayganlaştırıcı kullanırsak spermi etkiler mi?

CEVAP: Değerli okurum, ilişkide ıslanma olması için ön sevişme döneminde yeterince uyarılman ve bu arada yeterli bir serum östrojen seviyesine sahip olman gerekir. Bütün bunların dışında kullanacağınız kayganlaştırıcı jeller nort yapıda olup sperm öldürücü etkisi yoktur.