Sadık Arslan

Beşiktaş'ta Sergen Yalçın'ın Şenol Güneş planı

18 Ekim 2020 Pazar 13:04 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2020 Pazar 13:04

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin, “Keşke Şenol Güneş gitmeseydi…” sözleri yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi… Güneş’le asbaşkan, Sergen Yalçın’la başkan olarak çalışan Çebi’nin bu sözleri söylemesinin nedenleri hakkında iddialar ortaya atıldı.

Bu nedenlerden en önemlisinin ise Sergen Yalçın’ın yönetimi suçlayıcı açıklamalarının olduğu iddia edildi. Güneş’in özellikle transfer dönemlerinde yönetim aleyhine hiç açıklama yapmazken Yalçın’ın açıklamalarına tepki olduğu iddia edildi.

Hatta Başkan Çebi’nin bu açıklamalarından sonra Yalçın’ın, çok sinirlendiği ve kendisine yakın yöneticilere sitem ettiği öğrenildi.

DORUKHAN DEVRE ARASINDA SATILACAK

Beşiktaş yönetimi kendilerinin istediği şartlarda sözleşme yenilemeye yanaşmayan Dorukhan Toköz’ü devre arasında satma kararı aldı… yapılan sözleşme yenileme teklifini kabul etmeyen Dorukhan’ın elini kolunu sallayarak Fenerbahçe ya da Galatasaray’a gitmesini istemeyen yönetimin hedefi milli oyuncuyu devre arasında yurt dışında bir takıma göndermek. Sezon başında Udinese’yi reddeden Dorukhan devre arasıda da benzer bir teklifi reddedense kadro dışı kalması gündemde. 

ÇEBİ’NİN İDDİALARI SÖZLERİNİN NEDENİ CENK TOSUN

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, "Sadece bir santrfor alamadık. Onu da Ocak ayında tamamlayacağız” dedi… akıllara Welbeck, Pato, Mandzukic gibi bonservisleri olan isimler geldi. Ancak Çebi’nin kendisine bu kadar güvenerek santrfor için söz vermesinin arkasında Cenk Tosun’dan söz almasının yattığı iddia edildi.

Sakatlığı nedeniyle uzun süredir sahalardan uzak olan Cenk Tosun’u geri getirmek için Çebi’nin hem milli oyuncuyla hem de babasın Şenol Tosun’la bir görüşme yaptığı ve prensip olarak olumlu dönüş aldığı öğrenildi. Cenk’in tedavi sürecinin iyi gittiği Kasım ayının ikinci haftasında tamamen hazır olacağı da yine gelen bilgiler arasında. 

BEŞİKTAŞ’IN ROCO’YA ÖDEDİĞİ RAKAM 4.4 MİLYON EURO

Beşiktaş’ın Karagümrük’e bedava gönderdiği Enzo Roco’ya 2 yılda 4 milyon 400 bin euro ödendiği ortaya çıktı… eğer bu sezon Karagümrük’e gitmeyip Beşiktaş’ta kalmaya devam etseydi 1.5 milyon euro daha ödeneceği ortaya çıktı. Şilili stoperin ilk iki yıl 1.4 milyon euro’dan toplamda 2.8 milyon euro aldığı ayrıca bonservisi olmadan geldiği için kendisine 1.6 milyon euro da imza parası verildiği bildirildi.

BEŞİKTAŞ’TA 10 OYUNCUNUN MALİYETİ 3 MİLYON 830 BİN EURO

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, “Gidenlerden daha iyi oyuncular aldık. Ayrıca 8 Milyon euro tasarrufta bulunduk” iddiasını ortaya attı… ancak Beşiktaş’tan ayrılan oyuncular ödenen toplam rakam 11 milyon 835 bin euro’ydu. Eğer Çebi’nin iddia ettiği gibi 8 milyon euro’luk tasarruf edildiyse yeni alınan 10 oyuncu için 3 milyon 830 bin euro maaş ödemesi yapılması gerekiyor.

Burak Yılmaz 2.7 milyon euro

Victor Ruiz 1.8 milyon euro

Victor Ruiz 1.8 milyon euro

Abdoulay Diaby 1.75 milyon euro

Gökhan Gönül 1.65 milyon euro

Muhammed Elneny 1.5 milyon euro

Enzo Roco 1.5 milyon euro

Pedro Rebocho 700 bin euro

Prince Boateng 325 bin euro (Kalsaydı 1.7 milyon euro)

Umut Nayır 150 bin euro

ÇEBİ’NİN HESABINDAKİ KÜÇÜK DETAYLAR

Ahmet Nur Çeb’nin dikkat çeken bir başka açıklaması da, “Hiçbir futbolcuya bonservis ödemedik. Sadece 200-300 bin euro kadar kiralama ücreti verdik” oldu. Ancak siyah-beyazlılar Mensah için 500 bin euro, Rosier için de 200 bin euro kiralama ücretleri ödedi. Ayrıca Atakan içinde 150 bin euro bonservis bedeli verdi.