Sadık Arslan

Abdullah Avcı'nın oyun planı

22 Kasım 2020 Pazar 09:30 | Son Güncelleme: 22 Kasım 2020 Pazar 09:30

Trabzonspor’da göreve başlayan Abdullah Avcı, ilk resmi maçına bugün çıkıyor. Erzurumspor maçına çok önem veriyor. Avcı’nın Erzurum maçı ile ilgili oyun anlayışı belli. Mutlak galibiyet. Maç esnasında olası bir mağlubiyet varsa, oyun bitmeden mücadele bitmeyecek. Rakibe dar alanda bile top verilmeyecek. Hücum odaklı bir oyun düzeni benimsenecek. Her futbolcu, oyun içinde oyun kaptanı olacak. Avcı sahadaki bütün futbolcuların birbirleri ile konuşmasını, oyun içinde diyaloglarının üst düzeyde olmasını istedi. En önemlisi Avcı, kendi sahamızda rakibe oyun planı yaptırmamak amacında. Bunun için hücumda da savunmada da pres üzerine oyunu şekillendirilmesini talep etti.

Abdullah Avcı'dan Uğurcan'a özel görevler

Abdullah Avcı, Erzurumspor maçında kaleci Uğurcan’a özel görev bir verdi. Genç kaleciden oyunu geriden izlemenin avantajını kullanmasını istedi. Avcı, özellikle Uğurcan’ın geriden paslarla takımı atağa kaldırmada daha istekli, daha arzulu olmasını talep etti.  Uğurcan’ın oyunu uzun paslarla başlatma yeteneğine güvenen Abdullah Avcı, Erzurum maçında da aynısını istediğini genç kalecisine aktardı  Geriden bütün futbolcuları uyarması ile ilgili olarak kesin şekilde talimatlandırdı.

4-1-4-1'deki 1'i kim oynayacak?

Abdullah Avcı’nın 4-1-4-1 sisteminde defansın önündeki ile orta sahanın arkasında 1 çok önemli… şu anda Avcı’nın elinde bu görevi üstlenebilecek Flavio’nun dışında bir oyuncu yok. Bu yüzden devre arasında Okay ya da Atakan’dan birisini veya bir yabancı ön libero istiyor.

Avcı, bu akşam oynanacak Erzurumspor maçında Flavio’yu değil de Abdülkadir Parmak’ı oynatmayı düşünüyor. Ayrıca o mevkide Pereira ve Hosseini de Brezilyalı ön liberonun önünde. Asıl sürprizin ise Avcı’nın Serkan Asan’ı sağ bekte oynatıp Pereira’yı ön libero oynatması görülüyor.

Abdullah Avcı 4 konu üzerinde uyarılarda bulundu

Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı, Erzurumspor maçından önce oyuncularına 4 konu üzerinde uyarılarda bulundu… Topa sahip olma konusunda daha istekleri olmalarını istedi. Topun hakimiyetinin kendilerinde olması gerektiğini anlatı. Yetenekli oyunculara karşı savunma karşısında daha önce yapılan hataları tekrarlamamaları gerektiğinin altını çizdi. Yardımlaşmaya özel olarak dikkat çekti. Duran topları savunma konusunda zaafiyetleri olduğundan bahsetti. Ceza sahası çevresinden faullere dikkat çekti. Bireysel hatalardan kaçınmalarını istediği oyuncularının, riskli oynamamalarını talep etti. Ceza sahası dışından şut çektirmeme konusunda uyarılarda bulundu.