Fenerbahçe'de imzalar asgari ücretten olacak

Fenerbahçe'de harcama limitlerine takılmamak için futbolcularla asgari ücretten imzalar yapılmaya hazırlanıyor.

10 Ağustos 2020 Pazartesi 07:35 | Son Güncelleme: 10 Ağustos 2020 Pazartesi 07:37
Fenerbahçe'de imzalar asgari ücretten olacak

Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç, Fatih Terim’in Galatasaray’a dönerken imzaladığı 1905 TL’lik sözleşmeye atıfta bulunarak TFF’nin kendilerini de buna zorladığını açıkladı… ancak teknik direktör sözleşmelerinin aksine futbolcu sözleşmelerinde bir madde yer alıyor. Futbolcu sözleşmelerinin 3’üncü ana başlığı olan “ödemeler ve özel hükümler” maddesinde yer alan “Net Aylık Ücret” paragrafında parantez içinde yer alan “asgari ücretten az olmamak üzere…” maddesi. Yani Fenerbahçe yeni transferlerine asgari ücretin altında olduğu için 1907 TL’lik sözleşmeler yaptırmasının imkanı yok. Yönetim eğer bu çareye başvurursa futbolculara asgari ücretten maaş imzalatacak.

Asgari ücret maaşı hem FIFA'dan hem savcılardan dönebilir

Fenerbahçe böyle sözleşme imzalar ve TFF’ye gönderirse başı FIFA ile derde girebilir… Ekim 2009’dan itibaren yürürlükte olan FIFA Oyuncuların Transferleri ve Statüsü

Talimatı’na göre sarı-lacivertlilerin diğer oyuncularına, daha önceki oyuncularına ödediği rakamlar ile Süper Lig’de oynayan diğer oyuncuların aldığı rakamlar ayrıca futbolcuların daha önce oynadıkları kulüplerde aldıkları rakamlar da FIFA tarafından karşılaştırılır. Eğer düşünülen asgari ücret sözleşmede yer alırsa FIFA bunun “mali kayıtlarda sahtecilik” olduğun kanaat getirebilir. Fenerbahçe’ye ceza verebilir. Ayrıca Türk  savcılar da “vergi kaçırmaya teşebbüs” olarak değerlendirip, mahkemeye verebilir.

Kaynak: fotospor

Fenerbahçe'