Fenerbahçe transfer sorununu fon yönetimiyle çözüyor

Fenerbahçe, harcama limitinin 19 milyon Euro olarak belirlenmesinden sonra farklı çözümler üzerinde duruyor. Gündeme gelen bir yöntem de fon yönetimi...

06 Ağustos 2020 Perşembe 09:41 | Son Güncelleme: 06 Ağustos 2020 Perşembe 09:43
Fenerbahçe transfer sorununu fon yönetimiyle çözüyor

Fenerbahçe, hali hazırda transfer yapamıyor... bırakın transfer yapmayı eldeki oyuncuların pek çoğuyla yollar ayrılmadan lige ceza almadan devam etmesi bile imkansız. Sarı-lacivertlilerin hukukçuları arkadan dolanıp, limit sorununu aşmak için TFF’nin talimatnamelerini didik didik ediyor.

İlk etapta sürpriz bir fikir gündeme geldi. Brezilya ve İtalya kulüplerinin yaptığı kendilerini hem federasyon, hem de FIFA ile karşı karşıya getiren bir futbolcuda birden fazla takımın hakkının olduğu sistem gündeme geldi. İtalyanlar yıllarca büyük tartışmalara neden olan sorunu çözdü. Ancak Brezilya’da sorun devam ediyor. Pek çok oyuncunun 1-2 hatta 3 ya da 4 sahibi olabiliyor.

Örnek olarak alınacak futbolcunun hakları Fenerbahçe’ye yakın ancak herhangi organik bir bağı olmayan işadamlarınan birisinin kurduğu fon şirketine devredilecek. O fon şirketi futbolcunun haklarının sahibi olacak. Maaş ödemesini gerçekleştirecek. Ödemeler o fon şirketi üzerinden yapılacak. Futbolcunun sadece üst kullanım hakkı Fenerbahçe’de olacak. Satma ya da kiralama hakkı Fenerbahçe’de olmayacak.

Fenerbahçe