Beşiktaş’la Galatasaray’ın tarihi savaşı

2002-03 sezonunda Faryd Mondragon sözleşmesi bittiğinde Beşiktaş’la anlaştı. Ancak kulübü Metz’in 5 milyon euro bonservis bedeli istedi. Siyah-beyazlılar vazgeçti.

22 Mayıs 2020 Cuma 07:59 | Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020 Cuma 08:15
Beşiktaş’la Galatasaray’ın tarihi savaşı

Mondragon o dönemde Beşiktaş’tan, Galatasaray’dan kazandığının yaklaşık iki katını kazanacağı için siyah-beyazlı formayı giymek istedi. Ancak Beşiktaş, Metz’e 5 milyon euro verip Mondragon’u almadı. Onun yerine 750 bin euro’ya Kolombiya Milli Takımı’nın birinci kalecisi Oscar Cordoba’yı kiraladı.

Beşiktaş bir sezon sonra Cordoba’nın bonservisini 2 milyon euro’ya alırken, Galatasaray ise 4.5 milyon euro’ya Mondragon’un bonservisini almak zorunda kaldı.

O dönemde kesin satın alma bedelli opsiyon anlaşmaları olmadığı için Galatasaray daha önce Metz’le 2 milyon euro’ya anlaşmasına rağmen Beşiktaş yüzünden Fransız ekibine 4.5 milyon euro bonservis bedeli ödemek zorunda kaldı.

MONDRAGON'UN İNTİHARIYLA İLGİLİ SIR ORTAYA ÇIKTI

Marca gazetesinin Kolombiya edisyonu Galatasaray'ın efsane isimlerinden Mondragon'un intiharıyla ilgili bir sayfayı araladı... futboldan emekli olduğu 2016 yılında Mondragón'un intihar girişimi hakkında söylentiler ortaya çıktı. Cali şehrinin güneyinde bulunan Valle de Lili Kliniği'nde "aşırı depresyon ilaçlarının aşırı tüketilmesinden kaynaklanan sağlık sorunları" nedeniyle hastaneye yatmıştı. Gazete o dönemde Mondragón'un Instagram hesabında "varlığımın yargıcı olacağım. Çünkü savunma fırsatı olmadan başkaları tarafından yargılanmaktan ve mahkum edilmekten yoruldum" ifadelerini paylaştığını sonra da sildiğini yazdı.

Kaynak: fotospor

Faryd Mondrago