Trump’ın başı bir kez daha vergi beyannamesiyle dertte

Bir yandan azil soruşturması altında olan Başkan Donald Trump’ın başı diğer yandan da vergi beyannameleri kriziyle dertte… avukatları Yüksek Mahkeme’den vergi beyannamelerini gizli kalmasına izin vermesini istedi.

15 Kasım 2019 Cuma 15:58 | Son Güncelleme: 15 Kasım 2019 Cuma 16:03
Trump’ın başı bir kez daha   vergi beyannamesiyle dertte

ABD yüksek mahkemesinden muhasebe şirketi Mazars’ USA’yı vergi beyannamelerini Manhattan bölge savcısına vermeyi zorlayan kararını tersine çevirmesini talep etti. Talep, Başkan’ın savcılar ve Kongre'nin mali kayıtlarına ulaşmasını önleme mücadelesinin önemli ölçüde arttığının göstergesi olarak kabul edildi. Yargı eğer davayı değerlendirmeyi kabul ederse, 2020 Başkanlık kampanyasının ortasında Trump, dokunulmazlığının kaldırılması  konusunda önemli bir tartışma ve yolsuzluk savaşının içinde kalacak.

Ancak Yüksek Mahkeme, davayı reddedebilir. Başkan’ın avukatı Jay Sekulow, “bir Başkan Mahkeme'den, ofis sakinlerine karşı eşi benzeri görülmemiş bir yasal işlem kullanımını gözden geçirmesini isteyince, bu önemli anlaşmazlığı gündeme getiriyor” diyerek davanın kabul edilmemesini talep etti. Bölge Savcısı’nın yaptığı talebin Anayasanın Üstünlük Maddesinin II. Bendinde yer alan dokunulmazlık kısmının ihlali olduğunu iddia etti.

Trump'ın vergi beyannamesiyle ilgili yasal mücadele Ağustos ayında başladı. Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance Jr., Mazars' USA’yı, Trump Organizasyonu’nun 2016 Başkan’lık seçimleri sırasında Trump'la ilişkisi olan iki kadına nakit para ödemeleri yaptığı iddiasıyla ilgili bir suç soruşturması kapsamında mahkeme kararı çıkarttı.

Trump vergi beyannamelerinin açıklanmasını engellemek için en az üç dava açtı. Başkan ayrıca, ailesi ve şirketi, bankanın ticari kayıtları için Kongre celplerine uymasını engellemek için Deutsche Bank aleyhine de davacı oldu. Trump’ın hukuk ekibi ayrıca Başkan’ın görevdeyken cezai soruşturmaya karşı dokunulmazlığı olduğunu savunuyor.

 

Kaynak: Gazetesok.com

Donald Trump