Trump’ın azil sürecinde çok önemli bir tanık ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesi yüzünden azil soruşturmasıyla karşı karşıya.

14 Kasım 2019 Perşembe 15:28 | Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 Perşembe 15:35
Trump’ın azil sürecinde çok  önemli bir tanık ortaya çıktı

Davayla ilgili dün kamuoyuna açık ifade verme süreci gerçekleşti. Kameralar önünde ifade verenlerin karşısında tek döktüğü ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff duruşma tamamlandıktan sonra gazetecilerin karşısına geçti.Yaptığı açıklamada, Başkan Trump ile ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland arasında yapılan telefon görüşmesine kulak misafiri olan bir yardımcının varlığından bahsetti. Bu kişinin ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi William Taylor’un yardımcılarından birisi olduğunu resmen duyurdu.

Schiff yaptığı açıklamada, “bu tanık potansiyel olarak çok önemli. Elbette bu tanığın ifadesini almak için harekete geçtik. Büyükelçi Taylor'ın bu görüşme hakkında verdiği yeni bilgiler açısından da önemli. Taylor’ın çalışanlarından birisidir. Sondland ile Başkan arasındaki  konuşmaya kulak misafiri olmuş birisi. O konuşmada Başkan, Ukraynalıların soruşturmayı yapıp yapamayacaklarını soruyor. Sondland da ona güvence veriyor” dedi.

Tanıklığın öneminden bahseden Schiff, “çünkü Başkan’ın astlarına üst düzey talimatlar verdiğini kanıtlayacak” dedi. Schiff'in korktuğu kişilerin ise Trump müttefikleri olduğunu söyledi. Azil soruşturması devam ederken tanıkların itibarsızlaştırmaya çalışacaklarını iddia etti.

Gün içinde yapılan görevden alma duruşması sırasında Taylor, “Başkan Trump ile yapılan görüşmeyi takiben, personelimden birisi bana Başkan Trump’ın, Büyükelçi Sondland'a,  Ukrayna hakkında ne düşündüğünü sorduğunu söyledi. Büyükelçi Sondland, Başkan Trump’ın Biden’in soruşturmasına daha fazla önem verdiğini söyledi” açıklamasını yapmıştı. Trump ise iddia edilen konuşmayla ilgili herhangi bir bilgisi olduğunu reddetti.

Kaynak: iha

ABD Başkanı Donald Trump
loading...