Peru’da 26 Ocak’ta kapatılan Kongre’nin yeni üyeleri seçilecek

Martín Vizcarra, Kongre'nin yasal olarak kapatılmasının ilan edildiği mahkeme kararından sonra yeniden seçime girmeyi reddetti. Peru Devlet Başkanı, Anayasa Mahkemesi'nin (TC), Kongre’yi kapatma kararına destek vermesine rağmen, görev süresi tamamlandıktan sonra yeniden aday olmayacağını söyledi.

17 Ocak 2020 Cuma 10:53 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:54
Peru’da 26 Ocak’ta kapatılan  Kongre’nin yeni üyeleri seçilecek

Devlet televizyonu TV Peru'ya açıklamalar yapan Vizcarra, “ben sözümün eri birisiyim. Tekrar ediyorum: 28 Temmuz 2021'e kadar (döneminin sonuna kadar) Peru devlet başkanı olacağım. Sonrasında yeniden aday olma imkanın yok.  Bu kararım TC'nin aldığı yasal karara bakılmaksızın, alınan bir karardır” açıklamasında bulundu.

Salı günü TC, eski Kongre Başkanı Pedro Olaechea tarafından açılan davayı reddetti, devlet başkanının Kongre’nin kapatılması için 30 Eylül’de aldığı kararın Anayasa’ya uygun olduğu kararını verdi. Mahkeme kararına lehte dört, aleyhte üç oyla karar verildi. Yeni Kongre üyelerinin belirlenmesi için Peru’da 26 Ocak seçim yapılacak.

Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra, Anayasa Mahkemesi (TC) üyeliği seçiminde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Kongre'yi feshetti. Kongre, buna karşılık Vizcarra'yı geçici olarak görevden alarak yerine Devlet Başkan Yardımcısı Mercedes Araoz'u atadı. Ancak halk ülkedeki yolsuzlukların üzerine inançla giden Vizcarra’ya destek verdi. Araoz istifa etmek zorunda kaldı.

Kaynak: gazetesok.com

Martín Vizcarra