Mark Esper: Kürtlere, ‘sizi Türkiye karşı savunacağız’ diye söz vermedik

08 Aralık 2019 Pazar 15:25 | Son Güncelleme: 08 Aralık 2019 Pazar 15:29
Mark Esper: Kürtlere, ‘sizi Türkiye   karşı savunacağız’ diye söz vermedik

ABD Savunma Bakanı Bakanı Mark Esper, Reagan Ulusal Savunma Forumu'nda açıklamalarda bulundu. Moderatör Bret Baier’in, Türkiye ile ilgili sorularıyla karşılaştı. Türkiye'nin Suriye’de düzenlediği operasyonla ilgili soruya, “Türkiye kendisini dezavantajlı bir konuma soktu. NATO'nun yörüngesinde çıkıyor olabilirler” cevabını verdi. ABD’nin Suriye Kürtleriyle ilişkisi ile ilgili olarak, “hiçbir zaman kendilerine sizi Türkiye'ye karşı savunacağımızı söylemedik" ifadelerini kullandı. Baier’in Türkiye'nin Suriye’de düzenlediği operasyonun DAEŞ’in yeniden canlanmasına yardımcı olduğu iddiasını gündeme getirmesine ise Esper’den, “ben bunun kanıtını görmedim” cevabı geldi. 

Gerekirse Suriye’ye yeni birlikler gönderebileceklerini ise, “Suriye’de yeterli sayıda askere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu konu Genelkurmay Başkanı ile yakın temasta bulunduğum konulardan biri. Gerekirse de ek birlik gönderebiliriz” ifadeleriyle açıkladı.

Hafta içinde WSJ, CNN, WaPo ve Fox News gibi kanallarda yer alan Ortadoğu’ya ek birlik gönderileceği yönündeki iddialar içinse esprili bir şekilde, “haftanın herhangi bir gününde, bu bölgelere giren ve çıkan güçleri harekete geçiriyoruz” cevabını verdi ardından da, “bunlar yanlış bilgiler, nereden geldiklerini bilmiyorum” dedi.

Esper ayrıca, Pentagon'un hipersonik silahların geliştirilmesine aktif olarak yatırım yaptığını söyledi. ABD Savunma Bakanı, “Birkaç yıl önce bu teknolojiyi duraklattık. Şimdi net bir ipucumuz var. Yaptığımız şey teknolojiye yetişmek. Savunma Departmanı yapabileceğimiz her yeniliğe, yapabileceğimi kadar para yatırım yapıyor. Bu para fiziksel olarak hipersonik silahlardan  faydalanmamızı sağlamak için kullanılacak" dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Reagan Ulusal Savunma Forumu'nda açıklamalar yaparken, çeşitli konularda yorumlarda bulundu. Forum, Kaliforniya’da bulunan Simi Vadisi'ndeki Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesinde düzenlendi.