Evo Morales’i darbe tehdidiyle indiren komutan görevden alındı

Yaptığı “darbe” tehdidi ile Bolivya’yı kaosa sürükleyen Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman büyük şok yaşadı. Evo Morales’in istifa etmesine, siyasi sığınmacı olarak Meksika’ya gitmesine, yandaşlarının sokaklara inerek polisle çatışmasına neden Bolivya Genel Kurmay Başkanı, devlet başkan olmasın yolunu açtığı Jeanine Anez tarafından görevinden alındı.

14 Kasım 2019 Perşembe 15:36 | Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 Perşembe 15:38
Evo Morales’i darbe tehdidiyle  indiren komutan görevden alındı

Senato’da Anez'in de katılımıyla yeni atanan üst düzey ordu komutanlarının yemin töreni yapıldı. Kaliman'ın yerine Genelkurmay Başkanlığına Carlos Orellana Centellas getirildi. 

Askeri Yüksek Komuta kademesini değiştirilmesi, Morales’in imzaladığı komutanların atanması kararını iptal eden Bolivya otoritesinin ilk eylemi oldu. Yeni komutan Orellana Centella, askeri kaynaklar tarafından iyi bir subay ve çok verimli bir operatör olarak tanımlandı.

Morales: Zaferden geri adım atmaya hazırdım

Bu arada siyasi sığınmacı olarak bulunduğu Meksika’da Evo Morales bir basın toplantısı düzenledi. Bolivya’nın devrik devlet başkanı, “zaferden geri adım atmaya hazırdık... Yüksek Seçim Mahkemesi'nin yeni bir bileşimi altında yeni bir seçim yapılması uğruna. Ama Evo'nun gitmesi gerektiği konusunda ısrar ettiler. Ben de ayrıldım. Oysa ülkedeki şiddet devam ediyor, bu bir çözüm olmadı” sözlerini kullandı.

Evo Morales’in partisi Sosyalizm Hareketi’nden (MAS) 20 civarında milletvekilinin de La Paz’da bulunan Meksika büyükelçiliğine sığındığı açıklandı. ABD, Anez'i Bolivya'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı. Küresel Adalet İttifakı (AFGJ) ulusal koordinatörü Chuck Kaufman’dan ise Bolivya’da yaşanan darbe girişimiyle ilgili sürpriz bir iddia geldi. Kaufman, “darbe girişimi ABD’nin Bolivya’nın lityum kaynaklarını kontrol etme ve ülkeyi ikiye bölme girişimi olabilir” sözlerini kullandı. Öte yandan Morales yanlısı bazı gruplar Hükümet Sarayı ve Yasama Meclisi’nin yer aldığı Plaza Murillo’ya girmeye çalıştı. Polisle çatıştı. Bolivya polisi protestolar sırasında yaralanan bir Morales yanlısını, Kolombiya’da hükümetle çatışan FARC üyesi olarak tanımladı. Komada olan Camilo lakaplı Arjantin asllı Facundo Molares Schoenfeld’in, FARC saflarında uzun yıllar Kolombiya’da çatışmalara katıldığı iddia edildi.

Kaynak: iha

Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman
loading...