Brasilia’daki Venezuela elçiliğinin istilası sona erdi

Brezilya’nın başkenti Brasilia’daki Venezuela büyükelçiliğini işgal eden Juan Guaidó’nun destekçisi grup 12 saatlik istilanın ardından binadan ayrıldı. Yasal Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından Brasilia’ya atanan elçilik misyonu görevlerine döndü.

14 Kasım 2019 Perşembe 15:38 | Son Güncelleme: 14 Kasım 2019 Perşembe 15:40
Brasilia’daki Venezuela  elçiliğinin istilası sona erdi

Brezilya’nın Sosyalizm ve Özgürlük Partisi'nin (PSOL) milletvekili Glauber Braga işgalin sona erdiğini, “istiladan vazgeçmek zorunda kaldılar. Elçiliğin önüne çıkamadılar. Bunu basit bir nedenden ötürü yapmadılar. Venezuela halkının egemenliğini savunmada haklı direnişi sayesinde…” sözleriyle duyurdu.

Kendilerini Guaidó’nun Venezuela Büyükelçiliği Misyonu olarak tanıtan grubun elçilikten ayrılmasına Brezilya Federal Bölge Askeri Polisi eşlik etti. Binadan çıkışı Brezilya Dışişleri Bakanlığı’nın koordine ettiği bildirildi.

İstila şafak vakti başladı. Brezilyalı solcu siyasi partilerin milletvekillerine göre Guaido’nun kendilerini Venezuela Büyükelçilik Misyonu olarak atandığını söyleyen grup elçiliğe zorla girdi. İşgal sırasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Kendisini Guaidó’nun atadığını iddia eden María Teresa Belandria ise elçilik yetkililerinin  yardımıyla konuta girdiklerini iddia etti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ve ona yakın kuvvetlerin baskını kolaylaştırdıları gün boyunca iddia edildi. Brezilya Hükümeti Kurumsal Güvenlik Kabinesi (GSI) ise Bolsonaro'nun işgali teşvik ettiği iddialarını reddetti. Durumun normale dönmesi için mümkün olan her şeyin yapıldığını duyurdu. Ancak Bolsonaro'nun oğullarından Eduardo işgali kutladı. Brezilya hükümetinin Guaidó’yu devlet başkanı olarak tanıdığından onun temsilcilerinin elçiliğe girmesinin işgal olamayacağını savundu.

Kendisini Venezuela’da devlet başkanı ilan eden Guaido’nun emriyle Brasilia Büyükelçisi olduğunu iddia eden Belandria ise işgalin ardından yaptığı açıkalamada,  “bu andan itibaren

Brezilyalı yetkililerle görüşmelere başladık. Halkımızın çıkarlarına göre ve yasal haklarımıza en kısa sürede erişebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha

Juan Guaidó
loading...