Bolivya’da sosyalistlerin seçim kampanyasını Morales yönetecek

Siyasi sığınmacı olarak Ekvador’da bulunan Bolivya’nın devrik devlet başkanı Morales, partisi Sosyalizm Hareketi’nin (MAS) seçim kampanyasına liderlik etmek üzere seçildi. MAS milletvekilleri, 2020 seçimleri için kampanya başkanı olarak Morales'i seçtiler.

08 Aralık 2019 Pazar 15:33 | Son Güncelleme: 08 Aralık 2019 Pazar 15:35
Bolivya’da sosyalistlerin seçim  kampanyasını Morales yönetecek

MAS milletvekillerinin kendisine verdikleri bu görevi Morales, “kampanya direktörü olarak atanmamdaki güven için herkese teşekkür ediyorum. Üniter bir aday seçeceğiz ve yine ilk tur seçimleri kazanacağız” tweet’ini attı.

Oylama, Cochabamba'daki bir MAS toplantısında yapıldı. Morales, MAS tarafından Bolivya'daki seçimlere devlet başkanı adayı olarak girdiği 2002'den bu yana tüm seçimleri kazandı. 20 Ekim'de yapılan son seçimde ise kendisine göre ilk turda seçimi kazandı.

Muhaliflerine göre ise seçimlerde yolsuzluk yaşandı. O dönemden sonra başlayan krizin ardından Morales, Genel Kurmay Başkanı’nın yaptığı askeri darbe tehdidi ile görevlerinden istifa ederek Meksika’ya sığındı.

2020 yılının ilk yarısında yapılması planlanan seçimler için MAS’ın olası adayları arasında,

Ekonomi Bakanı Luis Arce, OAS eski büyükelçisi José Alberto Gonzales, eski Dışişleri Bakanı David Choquehuanca ve koka yetiştiricileri başkan yardımcısı Andrónico Rodríguez’in isimleri geçiyor.