BM’den, Mısır’a Anadolu Ajansı muhabirleri tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM), Mısır hükümetini tutuklanan Anadolu Ajansı muhabirlerini serbest bırakmaya çağırdı. BM sözcüsü Stephane Dujarric düzenlediği basın toplantısında, BM’Nin, Mısır'ın Anadolu Ajansı’nın dört muhabirinin gözaltına almasından endişe ettiğini ve Kahire yönetimini muhabirler hakkında bilgi vermeye ve serbest bırakmaya davet etti.

17 Ocak 2020 Cuma 11:10 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 11:11
BM’den, Mısır’a Anadolu   Ajansı muhabirleri tepkisi

BM sözcüsü Stephane Dujarric, “Mısır güvenlik güçlerinin Kahire'deki Anadolu Ajansı ofislerine baskın düzenlediklerini biri Türk vatandaşı, dört gazeteciyi tutukladıklarının ve ve sonrasında onları bilinmeyen bir yerde gözaltına aldıklarının bilincindeyiz” dedi. BM sözcüsü,  “bu gelişmelerden ve gözaltında tutulanların nerede oldukları ile refahlarından endişe duyuyoruz. Serbest bırakılmalarını görmek veya en azından nerede bulundukları hakkında bilgi sahibi olmak isteriz” dedi.

Dujarric ayrıca Mısır'ın, uluslararası insan hakları anlaşmalarına taraf olduğunu hatırlattı. Medya mensuplarını korumak ve bilgi vermekte özgür olmalarını sağlamak için Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'nin 19. Maddesi uyarınca sorumluluk sahibi olduğunu söyledi.

Mısır Devlet Bilgi Servisi, Anadolu Ajansı çalışanlarının akreditasyonlarında belirtilen ayrıcalıkları "kötüye kullanmaları" nedeniyle 2013'te ofisi kapatıldığını, o tarihten beri Mısır'da yasadışı bir şekilde faaliyet gösterdiklerini iddia ediyor. Servise göre, gözaltında tutulanlar Türkiye'nin Mısır’a yönelik düşmanca politikasının uygulanmasında rol oynadılar.

Mısır Başsavcısı serbest bırakma emri verdi

Bu arada Mısır Devlet Ajansı MENA, Mısır Başsavcısı, Kahire'de gözaltına alınan Anadolu Ajansı  çalışanlarının serbest bırakılmasını emretti. Mısır uyruklu üç tutuklunun 10 bin Mısır poundu (yaklaşık 635 dolar) ödendikten sonra kefaletle serbest bırakılacağı bildirildi. Diğer iki Türk vatandaşının ise Kahire'deki Türk Büyükelçiliğine teslim edileceği, daha sonra Türkiye’ye sınır dışı edilecekleri bildirildi.

Kaynak: gazetesok.com

BM sözcüsü Stephane Dujarric