ABD’den Çin ve Avrupa ülkelerine İran üzerinden yaptırım tehdidi

ABD, İran petrolünü almayı durdurmazsa Çin’i ve Avrupa ülkelerine yaptırım uygulamakla tehdit etti. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin İran petrolü satın almaya devam edenlerin ABD yaptırımlarına maruz kalacağını açıkladı.

14 Ocak 2020 Salı 15:14 | Son Güncelleme: 14 Ocak 2020 Salı 15:16
ABD’den Çin ve Avrupa ülkelerine   İran üzerinden yaptırım tehdidi

Fox News ile verdiği röportajda Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD'li yetkililerin Çin sorunu üzerinde çalıştıklarını, çünkü Asya ülkesini İran petrolünün en büyük alıcısı olduğunu söyledi.  Mnuchin açıklamasında, “muhtemelen İran’ın petrol gelirlerinin yüzde 95'inden fazlasını kestik, Bu yüzden ellerinde çok az miktarda petrol geliri kaldı. Bunun en büyük bileşeni de Çin" dedi. Ayrıca  "Çin de herkes gibi yaptırımlara tabidir" vurgusunu yaptı.

Washington'un sadece Çin'e değil  dünyada İran’la iş yapmaya devam eden Avrupa ülkeleri dahil herhangi bir ülkeye yaptırım uygulanacağını belirtti. Hazine Bakanı, Çinli yetkililerden oluşan bir heyetle bir araya geldiğini ve tüm devlet şirketlerinin İran’dan petrol almayı bıraktıklarını vurguladı. Munchin, Washington'un ek petrol faaliyetlerini durdurmak için Pekin ile birlikte çalıştığını söyledi.

Hazine bakanı, ABD makamlarının hedefinin, İran’ın "kötü eylemlerine" gidecek petrol gelirlerini azaltmak olduğunu tekrarladı. ABD son olarak madencilik ve metalürji endüstrilerindeki 17 şirketin faaliyetlerini sınırlandırarak İran’a yönelik yaptırımları yoğunlaştırdı. Bu yaptırımlara İran'dan sekiz üst düzey hükümet yetkilisi de eklendi.

Kaynak: gazetesok.com

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin