Sadık Arslan

Trabzonspor neden istop etti! Sorun nerede?

12 Nisan 2021 Pazartesi 13:25 | Son Güncelleme: 12 Nisan 2021 Pazartesi 13:26

Abdullah Avcı, Süper Lig kariyerinde ilk kez Çaykur Rizespor'a rakip olduğu bir maçta gol sevinci yaşayamadı. 13 maç sonra rakibi karşısında gol sevinci yaşayamadı. Trabzonspor'un Süper Lig'de oynadığı son 13 maçın 12'sinin ilk yarısı berabere bitti. Sadece bir kez önde tamamladı. Bu 45 dakikaların dokuzu ise 0-0 sona erdi. Rizespor'a rakip olduğu son sekiz Süper Lig maçında toplam 25 gol atan Trabzonspor 7 galibiyet 1 beraberlik almıştı. Son yenilgisini ise fileleri havalandıramadığı Aralık 2015’teki 3-0 yenilgi sonrasında almıştı. Süper Lig'de oynadığı son dört iç saha maçında gol yemeyen Rizespor, Ekim-Aralık 1988 arasından bu yana ilk kez üst üste dört gole kapama yaptı.

Ah Belhanda ah!

Galatasaray, Belhanda'sız 3 maçta 10 puan kaybetti. 1 puan aldı. Sivasspor maçından sonra ipi çekilken Faslı oyuncu olmadan sahaya çıktığı maçlarda Galatasaray Rizespor ve Hatayspor’a yenildi. Karagümrük’le berabere kaldı.

Belhanda bu sezon 8 gol, 3 asistle Galatasaray’ın gole en fazla katkısı olan ismiydi.Faslı oyuncu, sarı-kırmızı takımda 131 maça çıktı. 22 gol attı. 26 da asist yaptı.

Zemine çim ekildi de…

Kaybedilen puanlar için suçlanan, eleştirdiği için Belhanda’nın Galatasaray kariyerini bitiren çime geçici çare bulundu… milli arada yeni çim dikildi. Tohum ekildi. Sivasspor ve Rizespor maçlarına oranla iyi olsa da zemin Galatasaraylı oyunculara göre hala çok iyi değil. Özellikle ceza sahalarının içleri ve en fazla topun sürüldüğü alanlar olan iki orta yuvarlağın olduğu bölümlerde top kontrolü zor.

Krallığını ilan etti! Yan bakanı yakıyor…

Sergen Yalçın göreve geldikten sonra Beşiktaş rakiplerine büyük fark attı… siyah-beyazlılar başarılı teknik adamın göreve geldiği günden bu yana Erzurumspor galibiyetiyle 100 puan barajını aştı. 102 puana ulaştı. Ayrıca atılan 4 golle 100 gole ulaştı. Sergen Yalçın döneminde Beşiktaş, yüzde 68 galibiyet yüzdesine ulaştı. Ersin ve Utku gibi iki genç kaleciyle sahaya çıkmasına rağmen 19 maçta kalesini gole kapattı.

Aynı dönemde Trabzonspor 75 golle 88 puana ulaşıp, yüzde 49 galibiyet yüzdesi yakaladı.
Galatasaray 85 puan toplayıp 89 gol atı. Galibiyet yüzdesi yüzde 53 oldu.
Fenerbahçe ise 76 gol attı. 79 puan topladı. Ancak yüzde 49 galibiyet yüzdesi elde edebildi. Fenerbahçe aynı süreçte kalesini sadece 10 kez gole kapatabildi.

Sağır kalabilir! Hatta bir daha yürüyemeyebilirdi

Galatasaray’ın şanssız yıldızı Falcao’nun yüz kemikleri kırıldı… büyük ihtimalle sezonu kapattı. Fenerbahçe’nin yedek kalecisi Harun’un Karagümrük’le oynanan idman maçında yaşadığı sakatlıktan çok farklı bir durum söz konusu. Çünkü Kolombiyalı oyuncunun yüzünde birden fazla kırık var. Çünkü Kerem’in alın kısmı, Falcao’nun sol kuşağının hemen üst tarafına geldi. En büyük korku Falcao’nun “denge” ve “duymasını” sağlayan bölümün yer aldığı “Os temporale” kemiklerindeki kırığın kalıcı zarar verme ihtimaliydi.

Falcao'nun kırıkları birden fazla bölümde!

Ala major’lar, corpusun yanlarından dışa ve yukarı doğru uzanan. Fossa cranii media’nın yapısına katılıan kemiklerde. Üzerinde damar ve sinirlerin geçtiği önemli delikler bulunan bölümde. Ayrıca os parietale yani duvar kemikte de bir sıkıntı var. Bunlar neurocranium tavanının ve yan duvarlarının yapısına katılan çift kemikler. Ayrıca Os temporale şakak kemiğinde kırık meydana geldi. Ancak korkulan olmadı. Çift kemik olan ve içerisinde işitme ve denge organı bulunan bölüm zarar görmedi.  

* Beyni çevreleyen 4’ü tek 1-os frontale 2-os occipitale kemikleri etkilenmedi.

* Orbitanın yapısına katılan kemikler yani yüz iskeletinin, ağız boşluğunun, burun boşluğunun ve orbitanın yapısına katılan kemikler etkilenmedi.

* Kafatasının ön üst bölümünde bulunan Neurocranium kemikleri, tuber frontale, arcus superciliaris Neurocranium kemikleri,  Os frontale kemikleri etkilenmedi.

* Arka yüz beyin zarları ile komşu glabella kemiğinde hasar yok.

* Os occipitale art kafa kemiğinde sıkıntı yok

* Üstteki çukurluklara beynin occipital loblarını koruyan fossa cerebralis ve alttaki çukurluklara beyincik lobları koruyan fossa cerebellaris'te zarar yok.

Falcao’nun yüzündeki şişlerin inmesi için 3–4 hafta gerekiyor. Falcao’nun operasyonunda en büyük avantaj yüz bölgesi kemikleri oldukça hızlı kaynaması. 10–15 gün içinde belirgin bir kaynama olacak. Buna bağlı olarak ağrılar da belirgin olarak azalacak.

loading...