Neslihan Yıldız

Galatasaray her yerde zararda

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:36 | Son Güncelleme: 24 Kasım 2021 Çarşamba 15:37

Fenerbahçe’ye yenilerek lider Trabzonspor’la farkın 13 puana yükseldiği ortamda Galatasaray her yerde kaybetmeye devam ediyor. Alınan oyuncular, ödenen maaşlar ve NEF’le yapılan stat anlaşması göz önüne alındığında Galatasaray her yerde zararda.

* Sezon başında Nelsson (7), Cicaldau (6.5), Morutan (5.7), Berkan (4), Halil (1), Boey (1.15) için ödediği bonservis bedelleriyle tam 25.35 milyon euro’luk mali yükün altına girmişti. Transferin bittiği 8 Eylül itibariyle bakıldığında Galatasaray’ın o gün yükümlülük altına girdiği borç (euro kuru 9.89 TL), 250,7 milyon TL’ydi.

23 Kasım tarihine bakıldığında euro kuru 14.07 TL’ye kadar çıktı. Bu da Galatasaray’ın sadece bonservisler için ödemesi gereken rakamı 356.67 milyon TL’ye taşıdı. 8 Eylül’den 23 Kasım’a kadar Galatasaray’ın borcu 105.9 milyon TL birden arttı.

* NEF ile 11 Ekim 2021’de 5+5 yıllık için stadın isim hakkı için 725 milyon TL’lik anlaşma yapıldı. O gün için Euro kuru 10.35’ti. Anlaşmanın o gün kü değeri 70.04 milyon euro’ydu. Yıllık 7 milyon euro’ya geliyor. 23 Kasım itibariyle Euro kuru 14.07’ye geldi. 725 milyon TL’lik anlaşmanın değeri 51.52 milyon euro’ya düştü. Yani Galatasaray’ın toplam zararı 19 milyon euro’ya ulaştı.

* Yüksek bonservis bedeli ödeyip, maaş bütçesini düşüren Galatasaray takım bütçesini 32 milyon euro’ya kadar çekti. Ancak 21 Temmuz’da PSV maçı hedef alındığında rakam o gün için 10.07’ydi. 322.2 milyon TL. 23 Kasım itibariyle kur 14.07. Yani maaş yükü 450.24 milyon TL. Zarar 128 milyon TL.

Kerem zam aldı yoksulladı

Galatasaray’ın genç yıldızı Kerem her hafta biraz daha parlıyor… ancak maaşı yükselmek yerine düşüyor. Genç oyuncu geçen sezon 850 bin TL’ye oynuyordu. Maaşı bu sezon 900 bin TL’ye düştü.

Kerem’in 2 Eylül 2020’de KAP’a bildirilen sözleşmesine göre genç oyuncu (euro kuru 8.77 TL) geçen sezon 96 bin 921 euro kazandı.

Ancak bugünün kuruna bakıldığında Kerem’in maaşı 50 bin TL zamlanmasına rağmen (14.07) 63 bin 965 bin euro’ya düştü.

Kerem’in maaşı TL karşısında 50 bin TL zamlanmasına ragmen euro kuruna bakılınca 32 bin 956 euro zarar etti.

Galatasaray yönetimi Kerem’in maaşını Eylül ayı içinde 4 milyon TL’ye yükseltmeyi planlıyordu. Genç oyuncu eklifi Kabul etse o gün (8 Eylül itibariyle 9.89 TL) 404 bin 448 euro’su olacaktı.
Ancak bugün aynı rakam 284 bin 292 euro’ya düştü. Kerem 20 milyon euro’luk serbest kalma bedelinin yer aldığı sözleşmeyi kabul etmeyerek kısa süre içinde 120 bin 156 euro kar etti.

Galatasaray bir cephe daha açtı

Galatasaray savaşa birden fazla cephede başladı… Başkan Burak Elmas ve iki kişilik heyet, TFF’ye çıkarma yaptı. Diğer bir grup ise BeinSports’a gitti. O grup yayıncı kuruluşun üst düzey yetkilileri ile görüştü. Bir restte oraya çekildi.

* Başkan’ımız Burak Elmas’ın konuşmasını yarıda kesemezsiniz. Tam da sizin uygulamalarınızı eleştirdiği anda.

* Eğer bizim stadımızda sahaya atılanları yakından çekecekseniz, her statta atılanları yakından çekeceksiniz.

* Uzun süredir Galatasaray aleyhine çalışıyorsunuz. Bunun nedenleri de ortada. Bu böyle devam edemez.

Galatasaraylı yöneticiler BeinSports’a rest çekerken, uygulamalara aynı şekilde devam edilmesi durumunda tüm ayrıcılaklarını kaybedecekleri şeklinde de bir rest çekildi.

Elmas resti çekti! “Ligden çekiliriz”

Dışarıya karşı oldukça mülayim tavırları olan Galatasaray Başkanı Burak Elmas, bir birde ise şahin kesiliyor… dışarıya karşı her zaman yapıcı mesajlar veren Elmas, bugün TFF’ye yaptığı ziyaret sırasında Başkan Nihat Özdemir’e bir rapor sundu. Bu raporda yazılanlar gerçekleşmezse “Galatasaray da yok” resti çekti. 

İlk etapta TFF Başkanı Nihat Özdemir, Elmas’a randevu vermemişti. Ancak Elmas “Özdemir’le görüşmezsem ortalığı ayağa kaldırırım” manasında rest çekti. 

Elmas ve Galatasaray heyeti, MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun da olduğu toplantıda derbiyi konuştu. Elmas, Gündoğdu’ya “neden Halil Umut Meler” diye sordu. Meler’in Şampiyonlar Ligi’nde D.Kiev-Bayern maçını yöneteceğini hatırlattı. Elmas’ın asıl hedefi VAR hakemi Yaşar Kemal Uğurlu oldu. 

Elmas ayrıca maçı gözlemcisi ve TFF temsilcisi ile Galatasaraylı yöneticiler arasında yaşanan gerilim hakkında bilgi verdi. Buna cevap Özdemir’den geldi. Özdemir, iki taraf arasında yaşananların tamamen bir yanlış anlamaya dayalı olduğundan bahsetti. 

Elmas, Fenerbahçe takımının tribünleri nasıl gerdiğine dikkat çekti. Bu maç yüzünden Galatasaray’a saha kapatma cezası verilemeyeceğinin altını çizdi. Ayrıca Terim’e verilecek cezanın 1 maçtan fazla olamayacağına dikkat çekti. Tecrübeli teknik adama 8 maça kadar ceza çıkacağı iddia ediliyordu. Ayrıca kendisine de hak mahrumiyeti cezası beklemediğini anlattı. 

Terim, Pereira’yı kıskanıyor 

Marsilya’yı yenerek hem bir üst turu garantilemek, hem grup liderliği için dev bir adım atmak, hem de taraftarlarına kendini affettirmek isteyen Fatih Terim bambaşka bir kadro hazırlıyor.

Gelen bilgilere göre tecrübeli teknik bekleri Yedlin ve van Aanholt’tan memnun olmadığı için ciddi ciddi Vitor Pereira’nın uyguladığı 3’lü sisteme dönmeyi düşünüyor.

Bu sayede hem takıma katkısı olmayan beklerden kurtulacak. Hem de forveti çiftleyeyecek. 3 stoperle defansı sağlama alacak. 

Terim idmanların bazı kısımlarında şu 11 üzerinde çalışıyor. 

Muslera – Luyindama, Marcao, Nelsson – Ömer Bayram, Taylan, Berkan, Cicaldau, Kerem – Halil, Mohamed.

loading...