Karın kaslarını çalıştıran yoga pozları

Karın kaslarınızı çalıştırmak için farklı yoga pozları yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Düzenli yoga yapmak birçok kas grubunuzu harekete geçirir. Karın kaslarınızı çalıştırmak için yoga uzmanı olmanıza gerek yok. Ancak, dikkatli ve yavaş yavaş yapmaya başlamalısınız. Kötü bir hareket sakatlanma ile sonuçlanabilir. İşte karın kaslarını çalıştıran yoga pozları...

04 Haziran 2020 Perşembe 11:01 | Son Güncelleme: 04 Haziran 2020 Perşembe 11:04
Karın kaslarını çalıştıran yoga pozları

Bhujangasana veya kobra pozu
Kobra pozu olarak bilinen bu poz, karın kaslarınızı çalıştırmak için en iyi yoga pozlarından biridir. Yani,düz ve kaslı bir göbek istiyorsanız, bunu günde birkaç dakika yapmayı unutmayın.
Nasıl yapılır?
İlk olarak, bir yoga matına yüz üstü yatın. Ardından, ellerinizi omuzlarınızın altına yere koyun, dirseklerinizi esnetin. Ayaklarınızın üst kısımlarını kullanarak vücudunuzu yukarı kaydırın. Daha sonra, gövde ve başınızı kıvırmak için pelvisinizi yere bastırın. 5 saniye bu pozisyonu tutun ve dinlenin. Son olarak, 8 ila 10 tekrar yapın.

Kumbhakasana veya masa pozu
Bu poz yogada güneşi selamlama olarak biliniyor. En eksiksiz asanalardan biridir çünkü vücudunuzda çok sayıda kas grubu çalışır.
Nasıl yapılır?
İlk olarak yoga matında yüz üstü uzanın. Sonra ayak parmaklarınızın üzerinde durmak için kollarınızı gererek vücudunuzu kaldırın. Vücudunuzun geri kalanı düz olmalıdır. Sonra, karın kaslarınızı ve kalçalarınızı 15 saniye bo

Navasana Paripurna veya tam tekne pozu
Bu yoga pozu karın kaslarınızı çalıştırırken dengenizi kurmaya da yardımcı olur. İlk başta zor görünebilen bu hareketi konsantrasyon ve pratikle kolayca yapabilirsiniz.
Nasıl yapılır?
Başlamak için sırtınız düz ve bacaklarınız önünüzde olacak şekilde oturun. Ardından, sırtınızı geriye doğru hareket ettirirken bacaklarınızı birlikte kaldırın. Ardından, kendinizi sabit tutmak için kollarınızı yere doğru, paralel bir biçimde tutun. Bu pozu bir dakika kadar tutun, sonra dinlenin.Bunu 3 kez tekrarlayın. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız, 30 saniye, sonra 40 vb. yapın.

Ustrasana veya deve pozu
Sanskritçede ustrasana olarak bilinen deve pozu, karın kaslarınızı çalıştırmak için en iyi yoga pozlarından biridir. Ayrıca, uygulama ile, göbekten kilo kaybedersiniz, denge kazanırsınız ve her şeyden önce kaslarınızı şekillendirirsiniz.
Nasıl yapılır?
İlk olarak, sırtınız düz olarak yoga matınızda dizlerinizin üstünde durun. Dizleriniz kalça genişliğinde olmalıdır.Ardından, ayak üstünüz matla temas etmeden ayak parmaklarınızla kendinizi destekleyin. Kollarınızı mindere paralel olarak öne doğru uzatın ve vücudunuzu geri atın. Kollarınızı yatay tutun ve karnınızı sıkın. 10 saniye bu pozisyonu tutun, orijinal pozisyonunuza geri dönün ve 3-6 tekrar yapın.

Kaynak: pembe nar

Yoga