Konya İnanç

Fenerbahçe'yi bekleyen "yabancı" tehlikesi

21 Şubat 2021 Pazar 11:14 | Son Güncelleme: 21 Şubat 2021 Pazar 11:15

Fenerbahçe’nin hali hazırda Tisserand, Lemos, Szalai, Novak, Gustavo, Jose Sosa, Pelkas, Perotti, Thiam, Osayi-Samuel, Valencia, Samatta ve Cisse ile beraber 13 yabancısı var. 

Sarı-lacivertlilerin ayrıca sezon sonunda kiralıktan dönecek Dirar, Allahyar, Ademi, Zajc, Frey ve Zanka ile beraber sözleşmeli 6 yabancısı daha bulunuyor. Toplam yabancı sayısı 19:

Fenerbahçe bu oyuncuların hepsinin maaşının bir kısmını ya da tamamını ödüyor. Allahyar, Ademi ve Frey’in durumları takımlarında iyi. Ancak Zorya’nın da, Karagümrük’ün de Beveren’in de Fenerbahçe’den bu oyuncuların ne bonservislerini alacak ne de maaşlarını karşılayacak bütçeleri var.

Bu yüzden hepsi sezon sonunda Fenerbahçe’ye dönecek. Kadroda 19 yabancı olacak. Bu isimlerden sadece Cisse’nin sözleşmesi sona eriyor. Onun dışında Emre, 18 yabancıyla uğraşmak zorunda kalacak.

5+2+4 yabancı sezon sonunda gönderilebilir

Fenerbahçe'de yabancı futbolcuların durumu masaya yatırıldı. Toplantıya Başkan Ali Koç, Sportif Direktör Erol Bulut ve Teknik Direktör Erol Bulut katıldı. Belirlenen isimler üzerinden Emre Belözoğlu çalışmalara başladı.

Her sezon daha az oyuncu transfer yola devam etmek istediklerini açıklayan Emre Belözoğlu gelecek sezon kadroda düşünmedikleri yabancıları elden çıkarmak için yoğun çaba harcıyor. Kiralıktakilerden sadece Allahyar elde tutulacak. Ancak o da kiraya verilecek. Onun dışında Frey, Dirar, Ademi, Zajc ve Zanka’nın dönme ihtimali yok. Cisse’nin sözleşmesinin uzatılması beklenmiyor.

Ayrıca Lemos ve Perotti ile yollar Ocak ayında da ayrılmaya çalışıldı. Olmadı. Yine denenecek. Bu iki ismin yanı sıra şampiyonluk gelmezse Novak, Tisserand, Sosa, Valencia ve Samatta’nın da takımdan ayrılmasına çalışılacağı gelen bilgiler arasında...

Szalai Fenerbahçe'ye yüzde 100 oturdu

Fenerbahçe bu sezon 22 transfer yaptı. Elde olan ve yeni transferlerle beraber elde 19 yabancı var. Herkesin memnun olduğu 4 yabancı var. Bunlar Szalai, Gustavo, Pelkas ve Thiam. Osayi-Samuel’in daha ne çıkacağı belli değil. Yetenekleri var. Ancak futbol bilgisi zayıf. İngiltere’de alt yapısını almasına rağmen pek çok hamleyi yanlış yerlerde yapıyor. Ayrıca Pelkas’ın yerine Mesut ve İrfan Can alındı. Önümüzdeki dönemde ne olacağı meçhul. Gustavo’nun ise yaşı 34 oldu. Thiam maliyet/yarar açısından en iyi transfer gibi duruyor. Ancak kimse “birinci forvet olur” diyemiyor. Şu anda Fenerbahçe’nin elindeki yabancılardan yerine “cuk” diye oturan sadece Szalai var. 

Fenerbahçe sezon sonunda kimi satacak?

Ali Koç yönetimi geldiği ilk günden bu yana her transfer döneminde satış yaptı… ilk dönemde Josef ve Giuliano gönderildi. İkinci sezonda Elif Elmas, bu sezon başında ise Vedat Muriqi satıldı. Sarı-lacivertli yönetim adına Emre Belözoğlu takım bütçesi oluşturmak için yaz döneminde de satış yapmaya çalışacak.

Talibi olan oyuncuların başında Altay geliyor. 15 milyon euro’dan üzerine satılabileceği düşünülüyor.

Ozan Tufan eldeki diğer en değerli oyuncu. 10 milyon Euro ve üzerinde bir rakam gelirse çok da düşünülmeyecek. Çünkü mevkiine İrfan Can’la takviye yapıldı.

Samatta zarardan kar edilmeye çalışılacak. 3 yılda Aston Villa’ya 6 milyon Euro ödenecek Tanzanyalı golcü için aynı oranda bir rakam bulunursa beklenmeyecek.   

Ferdi de istenen oyunculardan birisi. Ancak değeri 5-6 milyon euro’lara kadar düştü. 

Yeni gelen isimlerden Osayi-Samuel rahatlıkla 5-6 milyon euro’ya İskoçya’ya satılabilir.

Aynı şekilde yeni gelen Szalai de, Almanya Ligine 3-4 milyon euro’dan başlayacak bir rakama gönderilebilir. Ancak Macar oyuncu için hiç acele edilmeyecek. 

37 gol atabilmesi için 16 haftaları kaldı


Fenerbahçe’nin eski oyuncularından Tümer Metin, Emre Belözoğlu’nun kendisine birisi 30 diğer 15 gol atacak iki oyuncu transfer edeceğini söylediğini iddia etmişti… Fenerbahçe sportif direktörü bu iddiayı ne yalanladı, ne de kabul etti. Ancak bu iddianın arkasından sarı-lacivertliler Samatta ve Cisse’yi transfer etti.

Samatta 17 maçta 961 dakika 4 gol atabildi. Cisse ise 18 maçta 573 dakikada 4 gol attı. Sezonu en az 45 golle bitirmesi beklenen iki golcü henüz 8 gol atabildi. 37 gol daha atabilmeleri için önlerinde 16 maç kaldı. 

3 maçta daha oynarsa uzayacak


Fenerbahçe sezon başında Erol Bulut’un ısrarı ile Papiss Cisse ile 1+1 yıllık sözleşme imzaladı. Senegalli oyuncunun sözleşmesinin sezon boyunca oynanacak 40 Süper Lig maçının yarısından bir fazlasında yani 21 maçta forma giyerse otomatik olarak uzayacağı ibaresinin yer aldığı iddia edildi. Böyle bir durumda Cisse, 3 maçta daha forma giyerse Fenerbahçe ile olan sözleşmesi bir yıl daha uzayacak. Çünkü Cisse geride kalan haftalarda 18 maçta değişik sürelerde de olsa kendisine sahada yer buldu. 

loading...