Konya İnanç

Fenerbahçe’nin değeri Ali Koç’la uçuşa geçti

11 Eylül 2021 Cumartesi 14:18 | Son Güncelleme: 11 Eylül 2021 Cumartesi 14:21

Fenerbahçe’nin değeri oyuncu başına Ali Koç döneminde sürekli yükseliyor. Aziz Yıldırım’ın son sezonunda Fenerbahçe’nin kadrosunda 30 oyuncu vardı. 15’i yabancıydı. Takımın toplam değeri 103 milyon euro iken, oyuncu başına ortalama değer 3 milyon 430 bin euro’ydu. Ali Koç’un ilk sezonunda 47 oyuncusu oldu Fenerbahçe’nin toplam değer bu sayede 150.4 milyon euro’ya yükseldi. Ancak oyuncu başına 3.2 milyon euro’ya düştü. Sonraki sezon 15’i yabancı 39 oyuncu kullanıldı. Eğer 88.28 milyon euro ile dip yaptı. Oyuncu başına değer 2.25 milyon euro’ya kadar gerildi. Geçen sezon 44 oyuncu için takımın değeri 110.93 milyon euro oldu. Değer 2.52 milyon euro’ya çıktı. Bu sezon ise yapılan transferlerle Fenerbahçe’nin değeri 114 milyon euro’ya ulaştı. Oyuncu başına değer ise 3 milyon 570 bin euro’ya kadar yükseldi. Aziz Yıldırım’ın son sezonu geçildi

  OS YO Yab OBD  TD
2021-22 32 25.4 19 €3.57m €114.33m
2020-21 44 25.5 22 €2.52m €110.93m
2019-20 39 24.8 15 €2.26m €88.28m
2018-19 47 25.1 21 €3.20m €150.40m
OS: Oyuncu sayısı YO: Yaş ortalaması, Yab: Yabancı, OBD: Oyuncu başına değer, TD: Toplam değer

Aynı Samatta’dan bahsetmiyoruz herhalde! “Herşeyi biliyor”

Antwerp Teknik Direktörü Brian Priske, Fenerbahçe'den kiraladıkları Ally Samatta’dan çok şey beklediklerini söyledi. Aynı zamanda sarı-lacivertlilerin UEFA Avrupa Ligi'nde rakibi olan Antwerp’in hocası Priske, "Samatta ile artık ekstra bir birlikteliğimiz var. Çok deneyimli ve kaliteli bir futbolcu. Ne zaman hücum yapacağını veya ne zaman savunma yapacağını çok iyi bilen biri. Ondan çok şey bekliyorum" dedi.

“Ronaldinho’nun Fenerbahçe’ye gelmesini Alex engelledi”

Fenerbahçe’nin 2008 yılında Ronaldinho ile anlaştığı ancak Alex’in Brezilyalı oyuncunun transferini engellediği ortaya çıktı.

Fenerbahçe’nin eski yıldızı Deivid, UOL’a verdiği röportajda; “Ronaldinho’yu alan Patricia Amorim'di. Luxemburgo Ronaldo'yu istemedi, Patricia gidip onu aldı. Sonra Ronaldo geldi. Futbolu seven bizler için, dünyanın en iyisini görünce, 'geldi' diye düşündük. Adamın kariyerini bitirmek için geleceğini, Barcelona'da aynı şekilde oynamayacağını düşünmüştüm. Eğer yüksek bir seviyede oynamak isteseydi, Milan'da Şampiyonlar Ligi'nde oynayacaktı ve parasını Euro olarak alacaktı. Bu yüzden onun üzerinde bir beklenti yaratıldı” dedi.

Brezilya’da Esportes TV’de yayımlanan bir programın yorumcusu Deivid’in açıklamalarını yorumlarken, Ronaldinho’nun aslında hiçbir takımda istenmediğini söyledi. Hatta Fenerbahçe ile ilgili bomba bir iddia ortaya attı:

Fenerbahçe, Ronaldinho ile anlaşmıştı. Sanırım 2008 ya da 2009 yılıydı. Türklerin başkanı 8.5 milyon euro ödemeye hazırdı. Bunu ben dahil herkes biliyor. Ancak Alex De Souza, ‘gölgede kalacağı’ için olsa gerek Ronalndinho’yu istemedi.

“İ..e hakem” tezahüratına saha kapatma cezası

Hafta içinde oynanacak Avrupa Kupaları öncesinde Türk takımlarına uyarı geldi… Meksika, Ağustos ayında ABD ile oynadığı maçta yapılan homofobik tezahüratlar yüzünden ceza aldı. Jamaika maçını seyircisiz oynadı. Benzer bir olay hafta içinde Romanya-Lihtenştayn maçında yaşandı. Rumen taraftarlar konuk ekip kalecisi Buchel’e homofobik tezahüratlarda bulundu. UEFA soruşturma başlattı. Gelen bilgilere göre yüksek ihtimalle Romanya’ya saha kapatma cezası gelecek.

Türk takımlarının taraftarları gerek maçlarda hakeme, gerekse rakip takım oyuncularına sık sık homofobik tezahüratlar yapıyorlar. Hafta içinde oynanacak maçlarda benzer tezahüratların duyulması durumunda UEFA’nın takımlarımızı disiplin kuruluna gönderebileceği hatta saha kapatma cezası bile verebileceği uyarısı yapıldı…

Şenol Güneş 5 milyon TL’lik primin peşini bırakmayacak

Şenol Güneş kovuldu… tartışası bitmedi. Hollanda maçından sonra yapılan ilk görüşmede Nihat Özdemir, “kalıyorsun” demiş, tecrübeli teknik adam ertesi gün kendisine gönderilen bir tebligatla görevinen alınmıştı.

Güneş’in sözleşmesinde 5 milyon TL’lik tazminat maddesi var. Ancak Güneş tazminatı mahkemeye taşırsa TFF yönetim kurulu da, tecrübeli teknik adamın “başarısız oldum” sözlerini referans gösterecek. Tazminat ödememeye çalışacak. 2004 yılından 500 bin dolar’lık tazminat alacağı olan Güneş, bunu bırakmıştı. “Bu kez de bırakır” diyenler var.  

Ancak Güneş’in sözleşmesinde bir detay daha var. Eğer Türk Milli Takımı, Katar’da yapılan Dünya Kupasına katılırsa Güneş’e 5 milyon TL’lik ekstra prim ödenecekti. Ancak kovulduğu için Güneş’in Dünya Kupasına gitmemiz durumunda bu primi alıp alamayacağı merak konusu oldu. Çünkü Güneş her seferinde, “Türkiye benden sonra gelecek teknik direktörle Dünya Kupasına giderse, başarı onun mu olacak?” diye soruyor. 

Gelen bilgilere Güneş, 5 milyon TL’lik tazminatı istemeyecek. Ama şimdiye kadar alınan 11 puanı işaret edip, “başarı benim” diyerek prim olayını sonuna kadar kovalayacak.

loading...