Konya İnanç

Fenerbahçe’de kötü gidişin sorumlusu ortaya çıktı

09 Nisan 2021 Cuma 14:47 | Son Güncelleme: 09 Nisan 2021 Cuma 14:53

Fenerbahçe’de kötü gidiş durdurulamıyor… herkes sorumlu arıyor. Herkes suçu birbirinin üzerine atıyor. Ancak takım kan kaybediyor. Şampiyonluktan uzaklaşıyor. Hedeflerini birer birer kaybediyor. Sorumlu kim! İşte camiada konuşulanlar.

* Yönetim
Ali Koç tek başına. Yönetim içinde futboldan anlayan isim sayısı çok az. Anlayanlarda Türk futboluna yabancı. Sürekli oyuncu transfer edip, sürekli teknik direktör değiştirmenin başarı getireceğine inanılıyor. Sürekli fikir değiştirilmesi de cabası. Yabancı sportif direktör. Yabancı hoca. Olmadı. Yerli ve takımı tanıyan teknik adam. Olmadı. Camia içinden yetişen sportif direktör. Onun seçeceği teknik adam. Olmadı. Sportif direktörün teknik direktörlük koltuğuna oturması. Bir sonraki hamle artık kestirilemiyor.

* Sportif direktör
“Hayalim iyi bir teknik direktör olmak” diyen bir sportif direktörün altında çalıştırdığı teknik adamın işine karışmayacağına inanmak hayalcilik olur. Doğru izleme ekibi kuramadı. Doğru insanları dinlemedi. Doğru oyuncuları transfer edemedi. Yaşlı oyunculara uzun süreli sözleşmeler verdi. Bir de pek çok oyuncuya “takım liderliği” teklif etti. Tüm oyuncular kendilerini güvende hissetti.

* Teknik ekip
Erol Bulut’un ilk büyük takım deneyimiydi. Yardımcı seçmesine izin verilmedi. Sadece Mehmet Yozgatlı ile geldi. Volkan Demirel, Mehmet Aurelio gibi antrenörlük geçmişi olmayan isimlere güvenildi. Oyun sistemi kilitlendiğinde alternatif üretecek teknik heyet kurulamadı. Bulut da zaten hiyerarşi sıralamasında birinci sırada yer alamadı.

* Taraftarlar
Fenerbahçe taraftarı tepkisizleşti. Kazanamamaya alıştı. Şampiyonluklardan uzak kalmaya alıştı. Artık yenilgiyi ve başarısızlığı normal karşılıyor. Bu da tepki vermesine neden oluyor. Hiçbir başarısızlık onlar çin sürpriz olmuyor.

* Futbolcular
Süper kontratları var. Pek çoğunun yaşı çok ileri olduğu için kariyerleri sayesinde Fenerbahçe’de olduklarını biliyorlar. O yüzden kendilerini çok fazla zorlamıyorlar. Yenilgiden sonra tepki vermiyorlar. Saha içinde isyan etmiyorlar. Kendilerini fazla zorlamıyorlar.

* Muhalefet
Aziz Yıldırım sayesinde Fenerbahçe’de muhalefet bitti. Kimsenin sesi çıkmıyor. Kimse “ne oluyor?” Ya da “Nereye gidiyoruz?” demiyor. İlginç bir sessizlik hakim camiaya. Yaşanan tüm başarısızlıklara, yapılan tüm hatalara rağmen kimse kimseyi eleştirmiyor.

Romalı yöneticilere “Fenerbahçe ile görüşüyorum…” dedi

Fenerbahçe’yi gelecek sezon kim çalıştıracak?.. Şampiyonluk gelirse Emre Belözoğlu’nun görevde olma ihtimali bulunuyor. Ancak Emre’nin sadece teknik direktörlük değil sportif direktörlük koltuğunu kaybetme riski de bulunuyor.

Erol Bulut’un kovulmasının düşünüldüğü günden bu yana Fenerbahçe teknik direktör arayışlarını sürdürüyor. İddialara göre bunların bir kısmı Emre Belözoğlu’nun kontrolü altında. Bir kısmı ise Emre’den bağımsız.

Jogi Löw, Sarri, Gallardo gibi oldukça yüksek maliyetli isimler gündeme geldi. Ancak kulübün mali şartları ortada olduğu için beklentiler aşağı çekildi.

Fenerbahçe’nin görüşme yaptığı teknik adamlar arasında ise Bruno Lage’nin yer aldığı iddiası sürpriz şekilde gündeme geldi. İddianın sahibi ise İtalyanlar.

AS Roma’nın Paulo Fonseca’nın yerine teknik direktör aradığını iddia eden Italyanlar, Lage ile bir görüşme yapıldığını yazdı. Portekizli teknik adamın Fenerbahçe ile bir süredir görüşme trafiği içinde bulunduğunu Romalı yöneticilere ilettiğini iddia ettiler.

Fırtına öncesi sessizlik! Ortalık birbirine girecek

Fenerbahçe’de korkutan bir sessizlik yaşanıyor… Takım küme düşme hattına geliyor. Ses yok. Takım sahasında kaybetme rekorları kırıyor. Ses yok. 15-20-25 yıllık rekorlar tarihe gömülüyor. Yine ses yok. Sanki Fenerbahçe’nin üzerine ölü toprağı örtülmüş gibi. İsyan eden yok. Sesini çıkaran yok. Herkes derin bir uykuya çekilmiş durumda.
Ancak camianın önde gelenleri bu sessizliği “fırtına öncesi sessizlik” olarak yorumluyor. Muhalefetin çok büyük bir patlama yapmaya hazırlandığını, fırtınana koparıp, ortalığı yıkacağına inanıyor. Bu isimlerin iddiasına göre hareket Aziz Yıldırım’ın, Mali Genel Kurul’da yapacağı konuşma ile başlayacak. Daha sonra Ali Koç’un karşısına çıkacak aday açıklanacak. Büyük bir savaş başlayacak. Bu yönetim indirilene kadar devam edecek.

Ali Koç çekiliyor! Koltuğu o isme bırakıyor!

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç kısa süre önce yaptığı açıklamada ailevi nedenlerden dolayı aday olmayabileceği yönünde bir mesaj verdi…
Fenerbahçe’de Mayıs ya da Haziran ayında bir seçim olması gerekiyor. Ortada Ali Koç dahil ne aday var. Ne de seçim konuşması yapılıyor. Muhalefetin ciddi bir hazılık içinde olduğu biliniyor. Ancak ne zaman harekete geçeceği bilinmiyor.
Ancak camia içinde dedikodular yayılmaya başladı. Ali Koç cephesini ilgilendiren iki dedikodu ise oldukça dikkat çekici.

* Ali Koç çekilecek. Burhan Karaçam ya da Erol Bilecek’i destekleyecek.
İlk dedikodu özellikle Koç ailesinin, Ali Koç’un adaylığı sonrasında yıpranmasıyla ile ilgili. Ailenin büyüklerinden Başkan’a ciddi bir çekil baskısı yapılıyor. Baskılar devam ederken bir de Koç’un futbol işleri nedeniyle katıldığı bir toplantıda koronavirüs kapması aileyi daha da fazla rahatsız etti. Ali Koç’a aileden “çekil” baskısı arttı. 
Bu yüzden Ali Koç en yakınındaki iki isim olan Burhan Karaçam ve Erol Bilecik’le birer görüşme yaptı. Başlattıkları “mali kurtuluş” operasyonun devam etmesi için birisinden birisinin mutlaka aday olması gerektiğini söyledi. Yönetim içinde olmasa bile kendilerine sonsuz destek olacağı sözünü verdi.  

* Ali Koç aday olacak. Ancak yönetimini büyük ölçüde değiştirecek.
İkinci dedikodu ise Ali Koç’un, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen başladığı işi bitirmek için aday olacağı yönünde. Göreve gelirken “iki dönem” isteyen Koç’un ilk döneminde yaptığı hataları yapmadan yola devam etmek için planları da hazır.
Planlarının başında ise yönetim kurulunu büyük ölçüde değiştirmek geliyor. Şu anki yönetim kurulunda ciddi anlamda değişiklikler yapıp, futboldan ve kulüp yönetiminden çok daha fazla anlayan isimlerle yola çıkmak için hazırlıklarını tamamladığı konuşuluyor.

loading...