Konya İnanç

Fenerbahçe, UEFA’ya dava açma şansını kaybetti

25 Eylül 2021 Cumartesi 10:11 | Son Güncelleme: 26 Eylül 2021 Pazar 10:12

Fenerbahçe'de, ‘Futbolda Şike Kumpası’ davasının gerekçeli kararıyla ilgili Ülker Stadı 1907 Tribünü’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

Fenerbahçeli hukukçular, "TFF henüz daha 3 Temmuz davasında gizlilik kararı varken sadece bir polis fezlekesine dayanarak bizi Avrupa kupalarından men etmek için hukuksuz karar alıyor. UEFA da bizi o sebeple men ediyor" açıklamasını yaptı. "UEFA'ya dava sinyali!" verildi.

Ancak 2018 yılında bir açıklama yapan İspanyol hukukçu Miguel Cardenal Carro böyle bir dava açılması durumunda Fenerbahçe’nin şansı olmadığını iddia etmişti. CAS’ta da hakimlik görevi de yapan Carro o dönemde; “Fenerbahçe’ye verilen cezalar, sportif yargılama sonucu verilen cezalardır. UEFA ve FIFA’nın statüleri gereği, TFF’nin yaptığı yargılamalar dahil tüm sportif yargılamalar, özel hukuk kapsamındadır. Bu yargılamalar sonucu alınan kararlar, yerel mahkemelerde dava konusu yapılamaz. Tüm bu kararlara nihai itiraz makamı CAS’tır. F.Bahçe CAS’a yaptığı başvuruyu çektiği için itiraz hakkını da kaybetti. Bu cezalara sportif yargılama sürecinden bağımsız olarak itiraz edilebilecek tek makam AİHM olabilir. AİHM başvuru süresi ise geçmiştir. F.Bahçe’nin aldığı cezalarla ilgili tazminat başvurusu yapacağı, itiraz edeceği tek kurum Türkiye içindedir” ifadelerini kullanmıştı.

Pereira’nın Hatay'ın makinesine çomak sokacak adamı

Fenerbahçe bu sezon oynadığı 3 zorlu maçta da puan kaybetti. Frankfurt ve Sivasspor’la berabere kaldı. Başakşehir’e yenildi. Sarı-lacivertlilerin yarınki rakibi lige Kasımpaşa beraberliği ve Galatasaray yenilgisiyle başladıktan sonra 4’te 4 yapan ve makine gibi çalışan Hatayspor.

Tisserand’dan sonra Serdar Aziz’i de kaybeden Vitor Pereira stoperdeki sorunu Novak’la çözecek. Kanatlarda Osayi-Samuel ve Ferdi’den vazgeçmeyecek.

Luiz Gustavo’nun yanına ise orta sahada Miguel Crespo, Meyer ve Mert Hakan’ın bir adım önünde. Forvet arkasında Mesut Özil ve Pelkas’ı kullanacak olan Pereira, en uca ise Berisha’ya göre çok daha hareketli olan Enner Valencia’yı yerleştirecek.

Türkiye’nin kırmızı listeden çıkmasıyla Pazar akşam İngiliz ve İskoç scoutların kendilerini izlemeye gelecek olması Osayi-Samuel ve Ferdi için ekstra motivasyon kaynağı oldu.

Fenerbahçe, UEFA’dan 1 milyar 410 milyon TL istiyor

TFF’ye 250 milyon TL’lik tazminat davası açan Fenerbahçe’nin gündemi benzer bir cepheyi UEFA’ya karşı açmak. TFF’den 25 milyon euro talep eden sarı-lacivertlilerin UEFA’dan talepleri ise 141 milyon euro. Yani yaklaşık 1 milyar 410 milyon TL.

Sarı-lacivertliler, UEFA’nın kendileri 3 Temmuz süreci nedeniyle 4 sezonda Avrupa Kupalarının dışında bıraktığına inanıyor. 4 sezon için toplamda 141 milyon euro’luk maddi dava açarak hak kayıplarının tazmin edilmesini istiyor.

2011-12 sezonu için maddi kayıp 32 milyon euro.
2012-13 sezonunda maddi kayıp 14 milyon euro.
2013-14 sezonu için maddi kayıp 20 milyon euro
2014-15 sezonu için maddi kayıp 25 milyon euro
Tüm bu sezonlar için Fenerbahçe bilet geliri, reklam geliri ve ürün satışları gibi kalemlerden de mahrum kaldığını iddia ediyor. Bu yüzden ekstra 50 milyon euro daha istiyor. 4 sezonda Avrupa’dan gelecek 91 milyon euro’yu da üstüne ekleyince 141 milyon euro ediyor.

İşte Pereira’dan önce teklif yapılan hoca

Philip Cocu, Ersun Yanal ya da Erol Bulut’un olduğu gibi Vitor Pereira da Fenerbahçe’nin ilk tercihi değildi… daha önce Palmeiras’ın hocası Abel Ferreira, sarı-lacivertlilerin teklifini reddettiğini açıklamıştı.
Arjantin’in Clarin gazetesi de River Plate’nin hocası Marcello Gallardo’ya teklif yapan takımları yazdı. Maximiliano Benozzi’nin haberine göre; “Gallardo, bu yıl Nisan ayında Roma'dan aldığı teklif gibi Avrupa'dan gelen milyonlarca euro’luk tekliften şimdilik etkilenmedi. Ya da 2020'de Barselona’dan, Fransa'dan Lyon'dan, Türkiye'den Fenerbahçe'den ve Suudi Arabistan'dan Al Hilal'den yapılan teklifleri reddetti” dedi.

loading...