Kaan Özbek

TCDD de gidiyor!

19 Ocak 2020 Pazar 11:41 | Son Güncelleme: 19 Ocak 2020 Pazar 11:42

Tren hatlarının ihaleyle özel şirketlere açılması için düğmeye basıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 2021’den itibaren raylarda özel sektörle rekabet edecek.
Yıllarca komünist işi deyip üvey evlat muamelesi gören TCDD, son yıllarda sürekli zarar ediyordu. Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen TCDD’nin 2018 yılı zararı 2 milyar 558 milyon lira olarak açıklanmıştı. Kurum, 2017'de de 2 milyar lira zarar açıklamıştı. TCDD'nin geçmiş yıllarla birlikte toplam bilanço zararı ise 20 milyar lirayı aştı…
Şimdi özel şirketlerle rekabet edecek! Nasıl edecekse… Üstelik bu özel şirketler zarar ederse, zararı devlet karşılayacak!
Demiryol-İş Sendikası yetkilileri, taşeronlaşmanın önünü açacağı endişesiyle demiryolu taşımacılığının özel sektöre açılmasını istemediklerini söylüyor.
Sizce mümkün mü?
İşçi istemiyor diye geri adım atar mı?
Normal şartlarda atar ama burası Türkiye! Oldu bittiye getiriverirler.
Aslında bu işin ilk adımı 2013'te çıkarılan Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun atılmıştı. Böylece TCDD'nin kullandığı devlete ait raylar, özel sektörün yük ve yolcu taşımacılığına resmen açılmıştı.
Peki kim girer sizce bu işe?
Durun ben bir tahmin yürüteyim…
Katarlılar…

loading...