Üniversiteli kadınlar seks hakkında çok konuşuyor

Yeni bir araştırma üniversiteli kadınların seks hakkında sandıklarından çok daha fazla konuştuklarını ortaya çıkardı.

14 Ekim 2020 Çarşamba 18:01 | Son Güncelleme: 14 Ekim 2020 Çarşamba 18:04
Üniversiteli kadınlar seks hakkında çok konuşuyor

Journal of Social and Personal Relationships'de yayınlanan yeni psikoloji araştırması, genç kadınların seks hakkında nasıl konuştuklarına ışık tutuyor. Bulguların sağlığı geliştirme çabaları için önemli çıkarımları olabilir.

George Washington Üniversitesi'nden iletişim uzmanı araştırmacı Doçent Doktor Katrina L. Pariera , " eks hakkında konuşmak genellikle çoğumuz için tabudur. Bu da onun hakkında fazla bir şey bilmediğimiz anlamına gelir” dedi.

Pariera, “Günlük olarak seks hakkında gerçekte ne kadar konuştuğumuza ışık tutmak için en azından küçük bir grup insanı (ABD'deki üniversiteki kadınları) incelemek istedim. Bu tür bilgiler olmadan sadece klişelerimize, yanlış algılarımıza ve rastgele tahminlerimize güveniriz” açıklamasını yaptı.

Çalışma için, 19-21 yaşları arasındaki 96 kadın üniversite öğrencisi arasında yapıdı. Seksle ilgili sözlü veya metin tabanlı günlük tutmaları istendi. Katılımcıların, konuşma uzunluğu, tonu ve kiminle konuştukları gibi faktörleri takip ettiler.

Kadınlar, katılımcı başına haftada ortalama 13 cinsel iletişim örneği olmak üzere toplamda 1.211 günlük girişi yaptı. Görüşmelerin çoğu başka bir kişiyle ve yüz yüze yapıldı. Görüşmelerin yaklaşık % 63'ü arkadaşlar arasında gerçekleşti. Ardından oda arkadaşları (% 12,9) ve cinsel partnerler (% 7,5) oldu. Görüşmelerin dörtte üçü gündelik veya esprili bir tonda iken,% 24,2'sinin ciddi bir tonda olduğu bildirildi.

Araştırmacılar, "Kadınlar akranlarıyla sık sık seks hakkında konuştukları için, akranlar cinsel sağlık kampanya mesajlarını iletmek için etkili bir araç olabilir" dedi.

En yaygın konu, belirli cinsel karşılaşmalar hakkında konuşmalar ve ardından flört veya ilişkilere özgü cinsiyetle ilgili konular hakkında konuşmalar oldu. Üçüncü, dördüncü ve beşinci en yaygın konular sırasıyla seks için önceden planlama yapmak, cinsel arzuları ve beğenileri tartışmak ve kitle iletişim araçlarında cinsel içerik hakkında konuşmalardı.

Görüşmelerin en yaygın üç nedeni, görüş ve fikirleri paylaşmak, belirli bir cinsel karşılaşmayı özetlemek ve konuşmada olmayan insanların cinsel karşılaşmaları hakkında dedikodu yapmaktı.