Şili’de halk isyanı durdurulamıyor

Şili’de halk isyanı duracak gibi değil… göstericiler bu kez de tam bir yıl önce Ercilla kentindeki Temucuicui bölgesine düzenlenen polis baskını sırasında öldürülen Mapuche topluluğu mensubu Camilo Catrillanca’yı anmak için sokağa indiler.

15 Kasım 2019 Cuma 15:53 | Son Güncelleme: 15 Kasım 2019 Cuma 15:55
Şili’de halk isyanı durdurulamıyor

Yine polisle çatıştılar. Polislere “katiller" diye bağıran protestocular taş attılar, ellerine ne geçerse fırlattılar. Polis de göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile göstericileri durdurmaya çalıştı. Göstericilerin hedefinde ise özellikle İspanyol istilasını temsil eden Pedro De Valdivia heykelleri vardı. Pek çok şehirde göstericiler bu heykelleri yıktı

Şili’de dördüncü haftası sonunda yaşanan halk isyanında hükümet ölü sayısını 6’sı yabancı olmak üzere toplam 22 olarak açıkladı. Son 24 saatte meydana gelen 2 ölüm olayında ülkenin kuzeyinde yakılan bir süpermarkette bir ceset bulunduğu açıklandı. Ayrıca Antofagasta şehrinde de bir protestocu barikatı aşan bir kamyonun altında kalarak can verdi.

Ulusal İnsan Hakları Enstitüsü'ne (INDH) göre.ölümlerin en az 5’i polis ve asker olmak üzere devlet görevlilerinin ellerinde gerçekleşti. Ölenlerden 3’ünün Peru, 2’sinin Kolombiya ve 1’inin de Ekvador vatandaşı olduğu açıklandı. INDH’nin verdiği bilgiye göre yaralı sayısı hali hazırda 2.209 kişiyi bulmuş durumda.

Kaynak: Gazetesok.com

şili isyan halk ayaklanması