Şili kötü haberi verdi: Düşen uçaktakilerden umut kesildi

Şili hükümeti kayıp kargo uçağının denize düştüğünü ve kurtulan olmadığını doğruladı. Şili Hava Kuvvetleri Komutanı geçen Pazartesi gününden bu yana gündeme gelen en kötü senaryoyu doğruladı. C-130 Hercules’den insan ve parça kalıntılarının bulgularından sonra tüm yolcuların hayatlarından umut kesildiğini açıkladı.

13 Aralık 2019 Cuma 16:23 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2019 Cuma 16:32
Şili kötü haberi verdi: Düşen  uçaktakilerden umut kesildi

Şili Hava Kuvvetleri (FACH) Komutanı Arturo Merino, Savunma Bakanı Alberto Espina’nın da hazır bulunduğu basın toplantısında, “kaybolan uçakla ilgili bulunan kalıntılar ve uçağın kaybolduğu bölgenin fiziki koşulları göz önüne alındığında bize kazada hayatta kalan olmasının imkansız olduğunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Punta Arenas şehrinde bulunan Hava Üssünde düzenlenen basın toplantısında Merino, “bulunan uçağın parçalarının kalıntılarıyla birlikte, C-130 uçağında seyahat edenlerin bir parçası olan insan kalıntıları bulundu" dedi.

Daha sonra Şili Hava Kuvvetleri'nin Twitter hesabından da, kaybolan uçakta hayatlarını kaybettiklerine inanılan 21 yolcu ve 17 mürettebat için “hayatlarının boşuna kaybetmediler. Daha üstün ideallerle yola çıktılar. Görevlerini yerine getirmek için ruhlarının rehberliğinde Şili için hayatlarını vermeye yemin etmişlerdi. O uğurda hayatlarını feda ettileri. Ülkemizin  Antarktika'daki varlığını desteklemenin bir parçası olmak için yaşamları pahasına motive olmuşlardı. Hepsi birer barış kahramanıdır” denildi.

Kurtarma operasyonu sırasında uçağın kanatlarından birinin parçası olan süngerler, iniş takımı, stepne, yakıt yükleme sisteminin bir kısmı ve uçağın iç kısmına karşılık gelen kumaş parçaları bulundu. Ayrıca iki çanta, bir sırt çantası ve uçağın yolcularına ait bir ayakkabı da ele geçirildi.

Başkan Sebastian Pinera da sosyal medya hesabından, “Hava Kuvvetleri'nin yaşadığı trajik uçak kazasından derinden etkilendik. Bu darbeyi alan aileler ve kurumlarla dayanışma içinde olacağız. Düşüncelerimiz ve dualarımız onlarla. Bu trajediye cevap bulmak için elimizden geleni yapacağız” mesajını gönderdi.

Şili Hava Kuvvetleri Komutanı