Şili Devlet Başkanı Pinera: İsyanın geldiğini göremedik

Şili devlet başkanı Sebastian Pinera, 30 peso’luk (24 kuruş) halk isyanının geldiğini göremediğini itiraf etti. Halk ayaklanmasının önceki hükümetlerin verdiği rahatsızlığın birikimi olduğunu iddia eden Pinera, “sistematik bir şiddet dalgası patlak verdi. Profesyonel, her şeyi mahvetmeye çalışan en son teknoloji ile organize edilmişlerdi” iddiasını ortaya attı.

13 Aralık 2019 Cuma 16:29 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2019 Cuma 16:32
Şili Devlet Başkanı Pinera:   İsyanın geldiğini göremedik

İspanya'dan Cadena SER’e verdiği röportajda Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, “şiddetin geldiğini görmedim, bu kimsenin beklemediği bir şeydi” itirafında bulundu.

Pinera, “Ülke kaynıyordu. Bir rahatsızlık birikiyordu ancak bu başkanlık ettiğim hükümetle birebir alakalı değildi. Önceki hükümetlerden gelen politikaların etkisi vardı. Temel endüstrilerde birçok tekelci davranış vardı. Kamu kaynaklarının kullanımında birçok skandal ve usulsüzlük görülüyordu. İnsanlar bu rahatsızlığı biriktirdi ve aniden kendilerini büyük bir güçle ifade ettiler. On yıllar önce duyulması gerekenleri dikkatle ve büyük bir endişe ile dinlemeye çalıştık. Şimdi her zamankinden daha iyi yapmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Şiddetin geldiğini görmediğini defalarca belirten Pinera, “ülke, büyümede oldukça olumlu bir üçüncü çeyrek geçirdi. İş yaratmada, yatırımda ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde iyi gidiyordu. APEC ve COP25'in merkezi olmaya hazırlanıyorduk. Asla unutamayacağım bir Ekim 18 yaşadık. Sistematik bir şiddet dalgası patlak verdi. Profesyonel. Her şeyi mahvetmeye çalışan en son teknoloji ile organize edilmiş. Ülkeyi yakmak istediler” iddiasını ortaya attı.


Pinera yargılanmayacak

Bu arada Şili Kongresi, Devlet Başkanı Sebastián Piñera'ya karşı protestolar sırasında insan hakları ihlalleri yüzünden siyasi bir yargılama başlatılması için verilen gensoru önergesini oy birliği ile reddetti. 79 oya karşılık 73 oyla Kongre, dava talebinin Anayasa’da belirtilen gereklilikleri karşılamadığına kanaat getirdi.

Şili devlet başkanı Sebastian Pinera