Sıcaklar beyni etkiliyor

ÇOĞUNLUKLA travma ve kazalar sonucu oluşan beyin kanamaları, hipertansiyon krizine bağlı olarak ya da güneş ışınlarına uzun süreli maruziyeti ile ortaya çıkabiliyor. Alınabilecek basit önlemlerle beyin kanaması riski en aza indirilebiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Rodi Sarı Polat, sıcak havalarda beyin kanaması riskinin arttığını söyledi.

16 Haziran 2021 Çarşamba 20:49 | Son Güncelleme: 16 Haziran 2021 Çarşamba 21:27
Sıcaklar beyni etkiliyor

Tansiyonu olanlar dikkat etmeli

Dr. Rodi Sarı Polat, “Yaz aylarında güneşin neden olduğu yüksek hava sıcaklığı, hipertansiyonu tetikleyerek beyin içi kanamalara neden olabilmektedir. Beyin damarları yaş ilerledikçe yıpranır ve elastiki özelliklerini kaybeder. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan ileri yaştaki kişilerde, özellikle de yaz aylarında, direnci yeterince azalan beyin damarlarında yırtılma ve beyin kanamaları ortaya çıkabilmektedir” dedi.

Beyin dokusunun zedelenmesi ya da damarlarının yırtılması sonucu ortaya çıkan ve yaşamsal tehdit oluşturan beyin kanamalarının bazen travmatik bazen de farklı nedenlerle görüldüğünü belirten Dr. Rodi Sarı Polat şunları söyledi: Diyabetliler de risk altında! “Başın darbe alması olarak tanımlanan travmalarda, darbenin geldiği yer ve kafada yarattığı hasara bağlı olarak beyin kanaması oluşabilir. Kafa travması dışında beyin kanamalarının ana nedeni hipertansiyondur. Bunun dışında damar duvarının yapısal bozukluğuna bağlı olarak gelişen anevrizmalar, areriovenöz malformasyonlar, tümörler ile bazı kan hastalıklarında da bu soruna rastlanabilir. Diyabet ve hipertansiyon hastaları ile sigara içenler ve obezite problemi olanlar, beyin kanaması bakımından birinci derece risk grubunda yer aldıkları unutulmamalıdır.”

loading...