Safadi, Lübnan’da başbakan olarak atanmadan protesto edildi

Lübnan’da eski Maliye Bakanı Mohamad Safadi, yeni başbakanı olacak.

15 Kasım 2019 Cuma 15:59 | Son Güncelleme: 15 Kasım 2019 Cuma 16:06
Safadi, Lübnan’da başbakan olarak atanmadan protesto edildi

Lübnan’ın ana siyasi partileri, eski Maliye Bakanı Mohamad Safadi’yi ülkenin yeni başbakanı olarak atamayı kabul etti. Al Mustaqbal Partisi, Özgür Yurtseverlik Hareketi, AMAL Hareketi ve

Hizbullah ülkenin yeni Başbakanı’nın eski Maliye Bakanı Mohamad Safadi olarak atanması konusunda anlaşmaya vardı. 75 yaşındaki Safadi, Lübnan’da farklı bakanlıklarda bulundu. 2011-2014 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı yaptı.

Ancak Safadi'nin Beyrut’un Clemenceau bölgesindeki evine giden protestocular müstabel Başbakan göreve başlamadan protesto gösterileri düzenlediler. “aşağı in hırsız” diye kendisine çağrıda bulundular.

29 Ekim'de Başbakan Saad Hariri, görevinden resmen istifa etti. Ancak Cumhurbaşkanı Michel Aoun, yeni hükümet kuruluncaya kadar görevinde kalma çağrısı yaptı. Hükümetin 17 Ekim'de WhatsApp dahil sosyal medyadan vergi alacağını açıklamasından sonra Lübnan’da protesto gösterileri başladı. 21 Ekim'de Hariri, durumu hafifletmek için bir ekonomik reform paketi açıkladı, ancak bu gösterileri son erdirmeye yetmedi.

Kaynak: Gazetesok.com

Safadi Lübnan
loading...