Mide bulantısına iyi gelen 5 besin

UZMAN Diyetisyen İpek Ağaca Özger, mide bulantısına iyi gelen 5 besini anlattı...

12 Haziran 2021 Cumartesi 21:38 | Son Güncelleme: 12 Haziran 2021 Cumartesi 21:51
Mide bulantısına iyi gelen 5 besin

*Zencefil: Mide bulantısı semptomlarını iyileştirmek için merkezi sinir sisteminiz ve mideniz ile etkileşime girdiği düşünülen gingerol, paradol ve shogaol gibi biyoaktif bileşikler içerir. Birkaç küçük çalışma, zencefilin ameliyat ve kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını azaltabileceğini göstermektedir.

*Muz: Özellikle mide bulantınız kronik bir durumdan kaynaklanıyorsa muz sizin için doğru besinlerden biri olabilir. Muz, hasta olduğunuzda bile yenmesi kolay, besleyici, enerji yoğun bir atıştırmalıktır. Ayrıca; muz, kusma veya ishal sonrasında vücudun kaybettiği potasyumun yerini almasına da yardımcı olur.

*Et suyu: Mide bulantısı olduğunda sıvılar genellikle daha iyi tolere edilir. Bu nedenle et suyu ve çorbalar mide bulantısından kurtulmak için iyi bir ilk adım olabilir. Ayrıca, kusuyorsanız veya ateşiniz varsa özellikle önemli olan hidrasyon ve elektrolit sağlarlar.

*Nane, papatya, limon çayları: Nane ve papatya çayının ve limon kokusunun özellikle kadınlarda mide bulantısını azaltabildiği ile ilgili bazı çalışma sonuçları mevcuttur. Bu bitki çaylarını sıcak veya soğuk şekilde hazırlayarak ara öğünlerde içebilirsiniz.

*Tuzlu kraker, tost gibi kuru besinler: Tost veya çubuk kraker gibi besinler, mide asidini azaltmaya ve sindirim sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
loading...