Kuru dut egzama ve yaralara şifa oluyor

Dut kurusu; egzama hastalığına, kanda oluşan iltihaba ve şeker hastalarının derilerindeki kapanmayan yaralara karşı bire bir

16 Ekim 2021 Cumartesi 21:10 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2021 Cumartesi 21:15
Kuru dut egzama ve yaralara şifa oluyor

BİYOTEKNOLOJİ ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, beyaz dutun içerisinde yer alan bir takım etken maddelerin bazı iltihaplı hastalıklara karşı doğal bir ilaç olarak kullanılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Saraçoğlu, “Hem kuru dut, hem de beyaz dut tüketildiğinde doğal antibiyotik etkisi gösteriyor. Egzama, cildin birçok maddeyle temas sonucunda duyarlı hale gelmesiyle oluşan iltihaplı ve alejrik bir deri hastalığıdır. Kuru dut bu hastalığa da şifa oluyor. Ayrıca kandaki iltihaba da iyi gelen dut, şeker hastalarında kapanmayan yaralara iyi geliyor. Tatlı olarak da tüketebileceğiniz dut, gribe ve enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudu koruyor” dedi.

Kandaki iltihaba iyi gelen kür tarifi

Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için. Toplam 25 gün uygulanır ve her defasında taze hazırlanması gerekir.

Egzama hastalığına dut kürü tarifi

Yarım litre kaynamakta olan suyun içine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyun ve en az 10 dakika etki ettirin. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayın. Haftada üç kez bu uygulama tekrar edilir. Her defasında taze olarak hazırlanması gerekir. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına özen gösterin. Eğer egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizdeyse, kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine 10 dakika boyunca sık sık dökün.

loading...