Koronavirüs yine mutasyona uğradı!

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, üretim tesislerinde korona virüsün insanlara yayılabilen mutasyona uğramış bir versiyonu tespit edildi. 12 kişi enfekte oldu. Mutasyona uğrayan yeni tip korona virüsün “Cluster-5 virüs” olarak adlandırıldığı belirtildi. Polis Şefi Thorkild Fogde, mutasyona uğrayan virüsü yok etmek amacıyla 17 milyon vizonun hızlı bir şekilde itlaf edileceğini açıkladı.

05 Kasım 2020 Perşembe 21:29 | Son Güncelleme: 05 Kasım 2020 Perşembe 21:33
Koronavirüs yine mutasyona uğradı!

Danimarka’nın kuzey Jutland bölgesindeki vizon çiftliklerinde ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde birkaç aydır yeni tip koronavirüs salgınları ortaya çıkıyor. Ancak, dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi olan Danimarka’da vakalar hızla yayılıyor. Bunun sonucunda ise virüs vizonlarda mutasyona uğrayarak daha güçlü bir yeni tip koronavirüs ortaya çıktı. Yetkililer insanlara geçebilen virüs nedeniyle 12 kişinin enfekte olduğunu açıkladı.

‘SORUMLULUĞUMUZ VAR’

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, yaptığı basın toplantısında durumu çok ciddi olarak niteleyerek, mutasyona uğramış virüsün vücudun antikor oluşturma yeteneğini zayıflattığını ve Covid-19 için geliştirilmekte olan mevcut aşıları potansiyel olarak etkisiz hale getirdiğini duyurdu. Frederiksen, “Danimarka’da çiftliklerdeki tüm vizonlar uyutulacak. Şu anda bulunan mutasyonla, dünyanın geri kalanı için de daha büyük bir sorumluluğumuz oluştu” dedi.

loading...