Kolesterol artışı safrada taş yapıyor

GENEL Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, kadınlarda erkeklerden daha sık görülen safra kesesi taşı oluşmasının en önemli nedenlerinden birininin kolesterol artışı olduğunu söyledi.

21 Temmuz 2021 Çarşamba 22:25 | Son Güncelleme: 21 Temmuz 2021 Çarşamba 22:26
Kolesterol artışı safrada taş yapıyor

Prof. Dr. Dolapçı, “Karaciğerden salgılanan safranın bir kısmının depolanmasından ve konsantre edilmesinden sorumlu olan safra kesesi, karaciğerin hemen alt yüzünde yer almaktadır. Safra kesesi yemeklerden sonra, özellikle yağlı gıdaların mideden on iki parmak bağırsağına geçmesiyle birlikte kasılarak, yağların sindirimi için gerekli olan safranın bağırsağa geçişini sağlar. Safra kesesinin en sık görülen hastalıkları safra kesesi taşları ve polipleridir. Daha nadir olarak safra kesesinde kanser görülebilmektedir. Safra kesesi taşlarının toplumda görülme oranı yaklaşık yüzde 10-20 civarında olurken; beyaz tenli, sarışın ve doğum yapmış kadınlarda bu taşlarla daha çok karşılaşılmaktadır. Safra kesesi taşlarının en sık izlenen tipi kolesterol taşlarıdır. Safra içeriğindeki kolesterol miktarının artması taş oluşumuna yol açmaktadır. Bir diğer etken ise safra kesesine kadar ulaşan mikropların yol açtığı taşlar olmaktadır” dedi.

GECE UYANDIRIYORSA...

Safra kesesi taşlarının yaklaşık yüzde 75’inin herhangi bir belirti ve bulgu vermediğini belirten Prof. Dr. Mete Dolapçı şunları söyledi: “Kişilerin hazımsızlık, gaz şikayeti gibi bir takım hafif şikayetlerini safra kesesine bağlamak çok doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Bununla birlikte genellikle safra kesesi taşına bağlı şikayetler; ayda bir veya daha sık karın ağrısı, 30 dakika – 24 saat süren ağrı, son bir yıl içerisinde ortaya çıkmış ağrı, gece uykudan uyandıran ağrı olarak kabul edilir.”

BESLENMEYE DİKKAT

Safra kesesinde taş olanların dikkatli beslenmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Dolapçı, “Safra kesesinde taş ve ameliyat gerektiren semptomları olan hastanın ameliyat oluncaya kadar beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Safra kesesinin kasılmasına en çok yağlı yiyecekler, yumurta ve çikolata sebep olmaktadır. Bu nedenle bu türlü yiyeceklerden sakınmak gerekir. Ameliyat sonrasında ise hastalar için beslenme açısından herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır” diye konuştu.

loading...