İşte dünyanın en pahalı ve en ucuz şehirleri!

Tel Aviv, yaşamak için dünyanın en pahalı şehri seçildi. Tel Aviv'in sıralamaların zirvesine tırmanması, esas olarak İsrail para biriminin yükselen değerine bağlandı.

01 Aralık 2021 Çarşamba 18:02 | Son Güncelleme: 01 Aralık 2021 Çarşamba 18:05
İşte dünyanın en pahalı ve en ucuz şehirleri!

Artan enflasyon ve tedarik zinciri sorunlarının, küresel olarak fiyatları yukarı çekmesi nedeniyle Tel Aviv, dünyanın yaşamak için en pahalı şehri olarak seçildi.

İsrail şehri, Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU) tarafından yapılan bir ankette, ilk kez geçen yıl beşinci sıradan tırmanarak birinci oldu. Tel Aviv, Paris ve Singapur’u ikinci sıraya itti.

Savaşın parçaladığı Suriye’nin başkenti Şam, dünyanın en ucuz şehri unvanını korudu.

Anket, 173 şehirde mal ve hizmetlerin ABD doları cinsinden maliyetlerini karşılaştırıyor.

EIU, Ağustos ve Eylül aylarında topladığı verilerin yerel para birimi cinsinden ortalama fiyatların %3,5 arttığını gösterdiğini söyledi, bu son beş yılda kaydedilen en hızlı enflasyon oranı.

En büyük fiyat artışları “ulaşımda” gerçekleşti. İncelenen şehirlerde ortalama %21 oranında artan bir litre benzin maliyeti bunun en büyük nedeni. Tel Aviv şehrinin, EIU'nun Dünya Yaşam Maliyeti sıralamasının zirvesine tırmanması, esas olarak İsrail para birimi Şekel'in, dolar karşısında yükselen değerini yansıtıyordu. Malların yaklaşık %10'unun yerel fiyatları da özellikle market bazında önemli ölçüde arttı. Anket, Tel Aviv'in alkol ve ulaşım için ikinci, kişisel bakım ürünleri için beşinci ve eğlence için altıncı en pahalı şehir olduğunu açıkladı.

Geçen yıl, Paris, Zürih ve Hong Kong birinciliği paylaşmıştı. Zürih ve Hong Kong bu yıl dördüncü ve beşinci olurken, onu New York, Cenevre, Kopenhag, Los Angeles ve Osaka izledi.

En ucuz şehirler ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Afrika'dadır. Ancak Tahran, üç yıl önce yeniden yürürlüğe giren ABD ekonomik yaptırımlarının, İran'da mal kıtlığına ve artan ithalat fiyatlarına neden olmaya devam etmesiyle 79. sıradan 29. sıraya sıçrayarak sıralamada en fazla tırmanan ülke oldu.

Roma, yerel market ve giyim fiyatlarındaki keskin düşüşlerin ardından 32. sıradan 48. sıraya düşerek sıralamadaki en büyük düşüşü gördü.

EIU, sıralamaların pandeminin getirdiği değişimlere karşı hassas olmaya devam ettiğini söyledi.

"Kovid-19 aşıları piyasaya sürüldükçe çoğu ekonomi şu anda toparlansa da dünyanın büyük şehirleri hala vakalarda sık sık artışlar yaşıyor ve yenilenen sosyal kısıtlamalara yol açıyor. Bu, birçok şehirde mal arzını kesintiye uğrattı, kıtlığa ve daha yüksek fiyatlara yol açtı. "

"Dalgalanan tüketici talebi satın alma alışkanlıklarını da etkilerken, yatırımcı güveni para birimlerini etkileyerek fiyat artışlarını daha da hızlandırdı."

EIU, merkez bankalarının enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını temkinli bir şekilde artırması nedeniyle önümüzdeki yıl fiyat artışlarının biraz daha ılımlı olmasını beklediğini söyledi.

loading...