İmamoğlu eşcinsel evliliklere izin mi verecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haber Global’da Jülide Ateş’in sunduğu 40 programına katıldı. İmamoğlu'na yöneltilen 40 sorudan birisi de eşcinsel evlilikle ilgili oldu.

22 Mayıs 2020 Cuma 23:48 | Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020 Cuma 23:51
İmamoğlu eşcinsel evliliklere izin mi verecek?

Ateş, programda İmamoğlu’na şu soruyu yöneltti:

İBB Meclis toplantısında toplumsal cinsiyet eşitliği projesiyle ilgili komisyon kurulması önerilmişti. CHP’nin bu girişimi “İmamoğlu’ndan eşcinsel evliliklerin önünü acıkacak proje” olarak manşetlere yansıdı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sözleri var…Çeşitli tartışmalar yaşandı. Resmi olmayan rakamlara göre ülkemizde 3 milyon eşcinsel olduğu belirtiliyor. Eşcinsel evlilikleri onaylıyor musunuz?

İmamoğlu, bu soruya şöyle yanıt verdi:

Ben özgürlüklere saygı duyan, özgürlüklere dair toplum içindeki insanların kendi yaşamlarıyla ilgili süreçlerine destek olmaya çalışan bir yapım var. Görevim de bunu gerektiriyor.

Tabii ki eşcinsel vatandaşlarımızın da yaşam kalitelerini ya da yaşam ile ilgili özgürlüklerini korumakla ilgili sorumluluğumuz var. Geçmişte bu görevi yapmış insanların sorumluluğu olduğu gibi benim de var, benden sonraki belediye başkanlarının da var, ülkeyi yönetenlerin de var. Şunu söylemekte fayda görüyorum ki  eşcinsel evliliğe izin verilmesi hususunda henüz toplumumuzun da hazır olmadığının altını çizmek isterim.