Evo Morales, Arjantin’de resmen siyasi sığınmacı

Arjantin, Evo Morales ve Bolivya hükümetinin dört eski üyesine sığınma hakkı tanıdı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Arjantin Hükümetinin, Bolivya eski devlet başkanı Evo Morales ve yönetiminin dört eski üyesine sığınma hakkı verildiğini duyurdu.

13 Aralık 2019 Cuma 16:18 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2019 Cuma 16:33
Evo Morales, Arjantin’de   resmen siyasi sığınmacı

Yapılan resmi açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Bolivya'nın eski devlet başkanı Evo Morales Ayma ve ve dört eski hükümet üyesine  sığınma hakkı verdi” denildi. Morales’le beraber Arjantin’e gidenlerden eski bakan Lilly Gabriela Montaño Viaña’nın durumun ise henüz araştırma aşamasında olduğu belirtildi. Sığınmacıların kesin mülteci statüsünde olacakları da yapılan resmi açıklamada yer aldı. Zaten Arjantin Dışişleri Bakanı Felipe Solá da, Morales Ayma ve yanındaki eski hükümet üyeleri Alvaro Garcia Linera, Diego Pary Rodriguez ve Gabriela Montano Viaña’nın, Buenos Aires’teki Ezeiza Havaalanına vardıklarında gerekli belgeleri imzaladıklarını ve bir kaç saat içinde sığınmacı olmak için gerekli şartlara sahip olacaklarını duyurmuştu.

Bolivya’dan Arjantin’e uyarı geldi

Bu arada Bolivya’daki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Karen Longariç, Morales’in siyasi sığınmacı olarak kabul edildiği Arjantin’e uluslararası standartlara uyma çağrısı geldi. Askeri darbe tehdidiyle ülkeden ayrılmak zorunda kalan Morales’e siyasi faaliyette bulunma izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Longaric, "Umarım Arjantin iltica ve sığınmacı hakları ilkelerine kesin olarak uyar: Meksika’da olduğu gibi Evo Morales’in siyaset yapacak açık bir mikrofonu her zaman olmaz” dedi.

Kaynak: gazetesok.com

Evo Morales