Evo Morales, 3 Mayıs’taki seçimlerdeki adayını açıkladı

Evo Morales, eski ekonomi bakanı Luis Arce'nin Bolivya’da 3 Mayıs’ta tekrarlanacak seçimlerinde Sosyalist Hareketin (MAS) başkan adayı olduğunu duyurdu. Devrik devlet başkanı siyasi mülteci olarak bulunduğu Buenos Aires'te, eski dışişleri bakanı David Choquehuanca'nın da başkan yardımcısı olarak seçimlerde Arce’ye eşlik edeceğini açıkladı.

20 Ocak 2020 Pazartesi 13:30 | Son Güncelleme: 20 Ocak 2020 Pazartesi 13:31
Evo Morales, 3 Mayıs’taki  seçimlerdeki adayını açıkladı

Eski ekonomi bakanı Luis Arce, Evo Morales liderliğinde yapılan ve 50 delegenin hazır bulunduğu Sosyalizm Hareketi’nin (MAS) mini kurultayında başkan adayı olarak seçildi. Bolivya'da 3 Mayıs’ta tekrarlanacak seçimlerde eski dışişleri bakanı David Choquehuanca da başkan yardımcısı olarak Arce ile beraber yarışacak.

MAS partisinin destekleyeceği adayların ilanı Morales tarafından Buenos Aires'teki bir basın toplantısında yapıldı.

Br süredir ikamet ettiği Arjantin’in başkentinde bulunan Bauen otelinde adayların formülünün  temellerini değerlendiren Morales, “bu değişim sürecine devam etmek için şehir ile ülke ortakları arasındaki kombinasyonlar çok önemli olacak” ifadelerini kullandı. Arce'nin teknik profiline, Choquehuanca'nın ise sendika ve yerli lideri olarak deneyimine değinen Morales, “bu hikaye kendini tekrar ediyor, şehir müttefiklerine ihtiyacımız var, kırsal kesimden müttefiklere ihtiyacımız var. Zamanımızın bilimsel bilgisine sahip diğer entelektüellerden de bize yardımcı olmalarını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: gazetesok.com

Luis Arce