Dünyadaki uzay!

Polonya’daki eski bir nükleer sığınakta, astronotların Ay’daki yaşamı simüle ediliyor. Bu ilginç deneyime katılanlar, yerçekimsiz ortamda yürüyor, uzaydaki gibi dondurulmuş gıdalar yiyor ve hiçbir şekilde gün ışığı görmüyor.

10 Nisan 2021 Cumartesi 20:12 | Son Güncelleme: 10 Nisan 2021 Cumartesi 20:16
Dünyadaki uzay!

Polonya’nın kuzeyindeki Pila şehrinde bir zamanlar SU-22 avcıbombardıman uçaklarını depolamak için kullanılan eski askeri havaalanı, artık uzay macerası için kullanılıyor. Lunares adı verilen araştırma istasyonu, Uluslararası Uzay İstasyonunu ve Ay’ın yüzeyini taklit edecek şekilde yeniden tasarlandı. Bin 500 sterlin verenler, bu merkezde 2 haftalık eğitimlere katılarak dünyada olmasına rağmen uzaydaymış gibi deneyimler yaşıyor.

BAZI ŞARTLAR VAR

Merkezde uzayın ve Ay’ın yerçekimsiz ortamı simüle ediyor. Ayrıca katılımcılar, hareket kabiliyetini kısıtlayan uzay kıyafetleriyle yürüyor. Merkezin içine hiçbir şekilde güneş ışığı girmiyor. Katılımcılar tıpkı astronotlar gibi dondurulmuş kuru gıdaları yiyerek hayatta kalıyor. Bu deneyimi yaşamak için gereken şartlar ise Covid-19 testi yaptırmak, ilgili bir lisans derecesine ve iyi bir İngilizce’ye sahip olmak.

loading...