Darbeci muhalif Juan Guaido Kolombiya’ya geçti! Kriz kapıda

Venezuela’nın darbeci muhalefet lideri Juan Guaidó, ülkeden çıkışı Yüksek Adalet Divanı (TSJ) tarafından yasaklanmasına rağmen Kolombiya Devlet Başkanı Ivam Duque ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmek için gizlice Kolombiya'ya geçti.

20 Ocak 2020 Pazartesi 13:32 | Son Güncelleme: 20 Ocak 2020 Pazartesi 13:33
Darbeci muhalif Juan Guaido Kolombiya’ya geçti! Kriz kapıda

Gelen ilk bilgilere göre Guaido’nun, Duque’yle bir görüşme yaptığı, bugün ise Pompeo ile bir araya geleceği bildirildi. Guaidó Pazar günü Twitter hesabından "Kolombiya'da…” mesajını atarak kanunları çiğnediğini açık açık kabul etmiş oldu. Mesajında  Duque'ye desteğinden dolayı teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Kolombiya Devlet Başkanı ise Guaido’nun, Terörizmle Mücadele adına Bogota’da düzenlenecek zirveye katılmak için ülkeye geldiğini, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da bugün katılacağını açıkladı.

Guaidó’nun, Yüksek Adalet Divanı'nın (TSJ) aldığı karar çerçevesinde Venezuela’yı terk etmesi yasak. Ancak geçen sene Şubat ayında, Lima Grubu'nun toplantısına ve ABD’nin gönderdiği ancak Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafında yasa dışı ilan edilen yardımları ülkeye sıkmak için kaçak olarak Kolombiya'ya gitti.

Geçen yıl Guaido’nun kanunları çiğneyerek sınırı geçmesi  Kolombiya ile Venezuela arasından ciddi bir diplomatik krize neden oldu. Venezuela, Kolombiya ile olan sınırlarını kapattı. ABD’nin gönderdiği ve Guaido’nun Venezuela’ya sokmaya çalıştığı yardım kamyonları ülkeye sokulmadı.

Kaynak: gazetesok.com

Darbeci muhalif Juan Guaido