Çernobil'de yeni tehlike!

Çernobil Nükleer Santrali’nde radyoaktif hareketlilik yıllar sonra yeniden başladı. Reaktörde kaza riski yüksek olduğu için elleri kolları bağlı kalan uzmanlar, ikinci bir faciayı nasıl önleyeceklerini düşünüyor.

08 Mayıs 2021 Cumartesi 21:03 | Son Güncelleme: 08 Mayıs 2021 Cumartesi 21:05
Çernobil'de yeni tehlike!

Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’nde 26 Nisan 1986 yılında meydana gelen kaza, en büyük nükleer facialardan biri olarak tarihe kazındı. Santralin 4 numaralı reaktörünün enkazı, daha fazla radyoaktif kirlenmenin yayılmasını önlemek için kalın bir betonla kaplandı. Buna rağmen Çernobil’den ikinci bir tehlikenin yükseldiği öğrenildi. Uzmanlar, nükleer santralde radyoaktif hareketlilik başladığını açıkladı.

HİÇBİR PLAN YAPILAMIYOR

İşin daha da kötüsü, bu radyoaktif hareketliliğin nasıl durdurulacağı bilinmiyor. Ukrayna makamları, yeni bir kaza riskinin çok yüksek olması nedeniyle reaktöre müdahale edemiyor. Nükleer Enerji Santralleri Güvenlik Sorunları Enstitüsü’nden Maxim Saveliev, tam olarak ne olduğunu tespit etmek için kapalı reaktörü sökmeye çalışmanın tehlikeli olacağını ifade ederek, “Pek çok belirsizlik var ancak bir kaza olasılığını göz ardı edemeyiz” dedi.

loading...