Boşanma başka! Nafaka başka!

Boşanma davalarıyla ilgili hazırlanan yeni yasa taslağına göre boşanma davası başvuruyla sonuçlanacak, tazminat ve nafaka ile ilgili davalar ayrıca devam edecek.

28 Kasım 2021 Pazar 21:31 | Son Güncelleme: 28 Kasım 2021 Pazar 21:34
Boşanma başka! Nafaka başka!

AKP’nin boşanmalarla ilgili yeni bir yasa taslağı üzerinde çalıştığı öğrenildi. Taslağa göre, tazminat ve nafaka ile ilgili davalar, boşanma davasından ayrı olarak yürütülecek. AKP’li hukukçular, “Şu anda Türkiye’de çekişmeli boşanma davaları 5-6 yıldan önce bitmiyor, 8-10 yıla uzayanlar bile var. Mal rejimi yüzünden uzadıkça uzuyor. O sebeple boşanmalarda tarafların iradesine uygun, yeni mağduriyetlere yol açmayan bir usul geliştiriliyor” dedi.

DAVALAR 8-10 YIL UZUYOR

Yeni yapılacak düzenleme konusunda, “Evlilik birliği fikren, ruhen bitmiş ve sadakat kalmamışsa boşanma için yeterli olacak. Tarafların rızasıyla boşanma sonuçlanacak. Diğer taleplerle ilgili dava- lar sürecek. Tazminat, velayet gibi konular davanın uzamasına sebep olmayacak. Bu konular ayrı bir yargısal işleme tabi olacak” denildi. Yasa tasarısının nafaka davalarına ilişkin bir süre öngörüp öngörmediği ise bilinmiyor.

Boşanma Nafaka Mahkeme
loading...