BM’den ABD’ye silah kontrol anlaşması çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM), ABD’nin yaptığı füze denemesinden sonra yeni silah kontrol anlaşması yapılması çağrısında bulundu.

13 Aralık 2019 Cuma 16:25 | Son Güncelleme: 13 Aralık 2019 Cuma 16:32
BM’den ABD’ye silah   kontrol anlaşması çağrısı

Sözcü Farhan Haq yaptığı açıklamada; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres’in ABD’nin bir balistik füzeyi test ettikten sonra, orta menzilli nükleer kuvvetler antlaşmasının dışına çıkıldığına inandığını söyledi. Denemeden sonra yeni bir silah kontrol anlaşması yapılması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Guterres sözcüsü, “orta menzilli nükleer kuvvetler antlaşmasının sonra ermesiyle, genel sekreter istikrarsızlıktan kaçınmanın ve acil olarak uluslararası silah kontrolü için yeni bir ortak yola ulaşmak için yeni anlaşmalar yapılması gerektiğini vurgulamaktadır” ifadelerini kullandı.

ABD, Trump'ın çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması kapsamında yasaklı olan orta menzilli karada konuşlu bir balistik füzeyi denediklerini açıkladı. California’daki Vanderberg Hava Üssü'nde test edilen füzenin 500 kilometrelik uçuştan sonra okyanusa düştüğü doğrulandı.

Kaynak: iha

Birleşmiş Milletler