Beşir Esed’den, Suriye basınından sonra İtalyan basınına da tehdit

Suriye’deki muhalif yerel basını kurduğu baskıcı rejimle ortadan kaldıran, Suriye devlet başkanı Beşir Esed gözünü İtalya’ya dikti. Kendisiyle yapılan röportajın yayımını geciktiren İtalyan TV kanalını tehdit etti. Suriye devlet başkanlığı basın servisi Rai News-24 kanalının, Beşir Esed ile yapılan röportajın yayınlanmasını geciktirdiğini iddia etti.

08 Aralık 2019 Pazar 15:37 | Son Güncelleme: 08 Aralık 2019 Pazar 15:42
Beşir Esed’den, Suriye basınından   sonra İtalyan basınına da tehdit

Suriye basın servisinin Facebook sayfasından yapılan açıklamada, “26 Kasım 2019’da,

Başkan Esed, Rai’nin CEO'su Monica Maggioni'ye röportaj verdi. Görüşmenin 2 Aralık'ta hem İtalyan Rai News 24 kanalında, hem de Suriye ulusal medya kuruluşlarında yayınlanması kabul edildi. 2 Aralık sabahı erken saatlerde, Rai News 24 adına yayın için erteleme talebi aldı. Bunun ardından, görüşmenin ne zaman yayınlanacağı ve tarihin belli olmadığı iki gecikme talebi daha geldi” denildi.

Suriye devlet başkanlığı basın servisi bu durumu, Batı’nın Suriye’deki durum hakkındaki gerçeği gizlemeye çalışmasına bir başka örnek olarak gösterdi.

Ayrıca açıklamada, “Rai News 24 röportajı yayınlamayı ertelemeye devam ederse, SuriyeDevlet Başkanlığı Siyasi ve Medya Ofisi röportajı, 9 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 19:00’da  yayımlayacak” ifadeleri yer aldı.